Barnfamilj med olika skidbehov påväg till Alperna

  • Trådstartare Trådstartare ADG
  • Start datum Start datum

ADG

Ny medlem
Barnfamilj med olika skidbehov påväg till Alperna
Hej!

Vi är en familj på 5 personer, 2 vuxna och 3 barn, som ska åka till Alperna i slutet av jan i 2 veckor. Vi kommer att landa i Geneve och behöver hitta ett ställe, helst nära Geneve, som erbjuder båda bra familjeåkning/skidskolor och mer avancerad skidåkning/off piste och guidad tur. Bra transporter t/r flygplatsen är ett plus.
 
Barnfamilj med olika skidbehov påväg till Alperna
Cham är kanske inte så familjevänligt vid en första anblick, men två veckor och ungar kommer att ställa krav på själva orten, misstänker jag. Så Chamonix. Där finns ju även barnvänlig åkning. Pip över till Courmayeur för bättre väder, mat och softare atmosfär (och g r y m off pist också) ?
 
Barnfamilj med olika skidbehov påväg till Alperna
Zermatt. Tågresa @ nästan 4 timmar från Geneves flygplats är väl kanske in längsta laget, men när man väl kommit till byn är mödan värd njutningen :-)
Bra skidskolor, multinationellt, svensktalande skidlärare (om det är ett önskemål), bra guider och all typ av åkning. Åk brant och kallsnö i Zermatt, glid över till Italien (Cervinia) med barnen och njut i soliga, blåa breda pister.
Grymt bra, men kanske inte billigast.
 

Senaste inläggen

Tillbaka
Topp