Begagnade skidor till 13-årig tjej.

JenJoep

Medlem
Begagnade skidor till 13-årig tjej.
Letar begagnade pistskidor till min 13-åriga dotter. Hon har åkt skidor en vecka varje år i 7 år. Ca 165 cm lång och väger ca 56 kg. Åker allt tom svart backe (kanske inte de svåraste) och lättare offpist. Kör på rätt bra i tempo men kanske ingen större finess 😅. Sista två åren har hon åkt på en barnskida 140cm. Vi vill nu köpa begagnade skidor till henne, en typ medelsvår damskida. Vi har hittat en annons på Head Mya 5, årsmodell 2014, 156 cm. Min fråga nu är, blir den för svår eller skulle det funka? Någon som är kunnig på skidor för ungdomar?
 
Begagnade skidor till 13-årig tjej.
Tror det blir bra och snälla skidor, säkert ett lyft från hennes barnskidor! :) Inte för "svåra", så som du beskriver hennes åkstil.
Tänk på att det kanske finns nyare skidor (även nyare begagnade) som hon kanske kan komma att utvecklas mer på, och som kanske är ännu roligare när hon svänger litet utanför pisten. Det har gått 5 år av utveckling sedan 2014 och med de rabatter som nu finns så kan du få ett par relativt nya med bindningar för drygt 3000 kr. Värt att fundera på, om inte nu så kanske inom ett par år när hennes tillväxt börjar stabilisera sig.
 
Begagnade skidor till 13-årig tjej.
Tack för jättebra svar! Jo tanken är att köpa nya om några år men hon får växa lite till😊. Så vi testar nog de här👍
 
Begagnade skidor till 13-årig tjej.
Tack för jättebra svar! Jo tanken är att köpa nya om några år men hon får växa lite till😊. Så vi testar nog de här👍
Bra! :) Fråga gärna här på Freeride när/om det blir dags, man kan oftast få goda råd både om lämplig utrustning och var man kan hitta den bäst och billigt (både begagnad och ny).
Tänk också på att pjäxorna är minst lika viktiga. Ibland när man uppgraderar till nya skidor så matchar de gamla "snälla" pjäxorna inte det nya skidpaketet. Iofs ett dilemma för barnens växande fötter, man vill ju inte köpa nytt varje år, samtidigt som det kan vara svårt att hitta vettiga hyrpjäxor på en del ställen. Begagnade pjäxor med god passform är inte heller lätt att hitta. Vi hade oftast "köpeskidor" till barnen och hyrde deras pjäxor.
Pjäxor köpes för övrigt helst i välsorterad skidbutik, av olika skäl.
 
Tillbaka
Topp