Binding, bindningsplacering samt längd på Karma/Sc

JooockeT

Ny medlem
Binding, bindningsplacering samt längd på Karma/Sc
Hej!

1. Jag ska köpa ett par nya skidor och jag funderar öer vilka jag ska välja.
Jag har två alternativ som jag tror skulle passa mig bäst Völkl Karma eller Rossignol Scratch BC.
Jag kommer antingen befinna mig i parken eller offpist. Så lite som möjligt i pisten alltså:P
Har läst lite att Rossignol Scratch BC är rätt tunga och kräver en skicklig och stark och tung åkare, är dom kanske lite för svåra för mig då kanske?

2. Vilken binding ska jag välja till (ska beställa från Sport-conrad), den ska vara så billig som möjligt men de klart viktigaste är att den är bra!!!

3. Vilken placering på bindingen ska jag välja, jag kommer ju som sagt att köra offpist och park.
men jag tror inte de blir så mycket switch-åkning/hoppning, men vill ha twintips ändå så man ändå kan göra det om man får lust med det:P Så 93% hoppning framlänges och 7% baklänges kanske jag kommer köra:P^^

4. Vilken längd ska jag välja på skidorna?

Jag är 180 cm lång och väger 70 kg, och om jag skulle bedömma min egen skicklighet så skulle jag nog säga 3/5 på både offpist och park och jag är hyffsat vältränad.
 
Binding, bindningsplacering samt längd på Karma/Sc
1.Både Völkl Karma och Scratch BC är skidor för avancerade åkare, fast dom är faktiskt inte allt för svåra att åka på :)

2. En Marker 1200 eller Salomon s912 är schyssta och inte alltför dyra

3.Det beror på hur mycket tid du spenderar i parken respektive offpisten, jibbar du mycket, dvs väldigt mycket då ska du ha en mittplacerad bindning, men då får du däremot sämre åkning.

4. Ja, det är juh självklart en vanesak. Om du snurrar mycket ska du ha lite kortare men eftersom du även åker offpist så skidor runt 175-185 verkar inte alltför dumt!

TIPS: K2 Public Enemy är även ett bra alternativ!
 
Binding, bindningsplacering samt längd på Karma/Sc
ok, tack för svaret jag kommer åka typ 50% park och 50% offpist

Är inte K2 PE lite för dåliga i offpisten?
 
Binding, bindningsplacering samt längd på Karma/Sc
jag åkte hela förra säsongen på karma 185 med salomon 912 bindning. är snäppet längre än dig och tyckte skidan var för kort. markerbindningen är bra mkt tyngre än 912ti så den tycker jag inte du ska köra.
 
Tillbaka
Topp