Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
oskarlindhe sa:Hej!
Jag ska ner till Champoluc den 25 januari. Eftersom jag inte turat så mycket tidigare tänkte jag gå en lavinkurs där nere. Jag har varit i kontakt med Christian Türk och bokat in två dagar mellan 9-15/2. Återkommer med mer exakt information. Innehållet i kursen är nog ganska flexibelt, men kommer se ut ungefär såhär (citerar mejlsvar från Christian):
Kursen går att göra 1-2 heldagar där man organiserar det på följande sätt:
1 dag:
- Vi går igenom grundläggande teori kring skidåkningen och utrustningen
- Praktiska övningar med utrustningen
- Ut i skid-terräng där vi forsätter med praktiska övningar kopplat till utrustningen samt vägval inför skidåkningen
2 dag (beroende på hur det går under dag 1):
- Återkoppling till dag 1 där ni säkert har fått olika funderingar/frågor
- En skidtur med liftar/stighudar där vi försöker applicera det vi gjort på en vanlig skiddag i bergen. Här fokuserar vi planering, vägval, grupphantering, grundläggande tankar och förberedelser innan man åker, etc.
Ju färre man är desto bättre är det generellt, det blir oftast enklare för deltagare att ta åt sig information och det går att skapa en bra dialog mellan deltagarna och mig. Då vi även kommer att befinna oss i skid-terräng så är max antalet 6 st deltagare.
Kostnaden är 370€/dag att dela på mellan deltagarna exklusive liftkort och transport från avsedd träffpunkt."
Är det någon som är intresserad att hänga på? Hitintills är vi två personer.
Oskar