Costa Rica, surf i april!?

Eric_W

Aktiv medlem
Costa Rica, surf i april!?
Tjo!

Håller ekomonin så hade jag tänkte dra i väg och möta upp lite vänner i Costa Rica efter vintersäsongs slut. Någon gång från mitten av april och framåt. Har förstått att det är stillahavskusten som gäller när man är nybörjare på surf, men samtidigt vill se mycket roligt i landet.

Såå, jag tänkte tigga lite tips från folk som vart där! :)
Hur tar man sig tillexempel runt bäst, bussar, inrikesflyg, hyra bil (vad kosta?).
Misstänker att vi ska landa i San Jose som inte verkar vara den roligaste staden i CR direkt. Vilka städer bör man besöka när man åker västkusten upp som vui tänkt göra?
Tamarindo är i stort sett de ända jag har hört om. Men det ligger en bit upp på kusten.

Hur är det att få tag på surf-utrustning i CR?

Hur är väderförhållandet i april?

Är Costa rica ett dyrt land i allmänhet?

Något man bör tänka på?

Så klart tacksam för alla tips som går att få. Jag vill veta allt! :)

Mvh Eric
 
Senast ändrad:
Costa Rica, surf i april!?
trots mina ringa kunskaper vill jag påstå att det inte finns nån stillahavskust på nån sida av costa rica!
 
Costa Rica, surf i april!?
alwaysCrash sa:
trots mina ringa kunskaper vill jag påstå att det inte finns nån stillahavskust på nån sida av costa rica!
haha va har du rökt för nåt??

Jag ska också dit i April! har inte planerat nånting så du får gärna dela med dig av den visdom du samlat ihop hittills.
 
Tillbaka
Topp