Felmonterade bindningar

tkarlsson

Medlem
Felmonterade bindningar
Har sökt och läst igenom trådar som behandlar liknande problem men känner ändå att jag vill ha lite förtydligande.

Köpte nya skidor häromdagen med marker griffon till.
Mina pjäxor är riktigt gamla och har sulmått 312 men vi pratade en hel del om det och kom fram till att bindningarna skulle monteras med justeringsmånen i ändläge för att kunna ställa upp dom till ett par nya 28,5 senare. Ca 325-330 då. Sprang på ett par pjäxor till bra pris idag och slog till på ett par med mått 329. Kommer hem och inser att jag inte kan ställa ut dom mer än ca 13-14 mm, de har alltså monterat dom "standard" med +-13-14mm istället för -0 +26-28 i justeringsmån.
Så nu står jag här med nya skidor och pjäxor som inte passar ihop, trots att jag var väldigt tydlig med förutsättningarna.

Min fundering då är hur de ska lösa det här. Jag tänker att nya hål ca 13mm ifrån de som nu är gjorda borde vara negativt för hållbarheten på skidorna?
Är minst sagt novis på det här med montering så alla svar uppskattas.

Mvh
 
Felmonterade bindningar
Om du har något ”bevis” för att båda förstod förutsättningar, att du tänkte köpa nya pjäxor ska du givetvis ha nya grejer, alternativt låta dom montera om och plugga hålen mot att du får en rejäl rabatt.
 
Felmonterade bindningar
Tack för svar. Har inget bevis då det sköttes muntligt. Är dock övertygad om att det inte handlar om ett missförstånd utan ett misstag från deras sida (vi pratade om det flera gånger om innan han monterade). Är inne på samma spår som du men hur mycket påverkar det skidans hållbarhet med ett gäng hål till med 13-14 mm offset från de som finns sedan innan?
 
Felmonterade bindningar
Hållbarheten behöver du inte oroa dig för då jag exempelvis körde med nedan montering 100+ dagar förra vintern. Så länge du har en hålsbredd mellan monteringarna så är det ingen fara alls och uppenbarligen går det att gå närmare om man kör med förstärkt epoxy. Det som däremot påverkas är andrahandsvärdet då det blir svårare för en person att montera som denne vill om det redan finns en extra uppsättning hål i skidan.

 
Felmonterade bindningar
Håller med föregående ang hållfasthet. Har två hålbilder i mina skidor med imonterade gänginsatser, för att kunna skifta mellan tech- och vanliga alpinbindningar. Funkar klockrent.
 
Felmonterade bindningar
Du får ju också fundera på hur viktig positionen är för dig. Det går ju att lösa detta med att bara backa häldelen, men då kommer ju bootcenter att hamna lite långt bak.

Det får du ju förhandla med verkstaden hur ni ska lösa och hur mycket rabatt det blir.
 
Tillbaka
Topp