Flux vs Union

Flux vs Union
Okej, nu har jag åkt lite på Union Force (eller ah, bottenplattan är från Data men det låtsas vi inte om). Spontant så är det ingen jätteskillnad mot mina Flux (Diamond och Super advance, i princip dagens Super Diamond och Super Titan).

Som tidigare påpekats kan du justera nästan hela bindningen på Flux utan verktyg men till Union behövs mejsel. Å andra sidan så justerar man ju inte så värst efter de första dagarnas inställningar. Fördel Union där hälkoppen går att justera i längdled.

Sedan har ju Flux valt att köra på "plast" i hela bindningen medans Union, liksom de flesta andra, har metall i hälkoppen. Blir det någon skillnad? Hm, kanske att Flux blir mer jämn i flexet genom hela bindningen. Upplever Flux ratchets som något mer solida än Unions.

Störst skillnad är det ju på tåkappan, Fluxkappan sitter där den sitter helt enkelt men kan å andra sidan inte användas som tradditionell strapp. Unions tåkappa upplever jag har en tendens att flytta lite på sig om den inte sätts i rätt vinkel. Har fått tips om att byta kapporna höger mot vänster, skall testa detta. Fick en liten tryckpunkt från Unions tåkappa mot lilltån men det kan ju bero på just den boot-bindningscombon.

Upplever Flux som lite lite bekvämare än Union än så länge.
 
Flux vs Union
Grymt bra recension, åker själv på samma dvs mer eller mindre force fast med Data bottenplatta (Union Team DATA)

Märkligt nog har jag efter ca 26 av totalt 28 dagar med dessa bindningar i år börjat uppleva det där trycket mot lilltån du pratar om ??? fattar inte varför det har uppstått nu? i övrigt inga problem med bindingen. Kommer du på någon lösning på det problemet får du gärna höra av dig. Åker med Burton ION dojor..
 
Flux vs Union
Väldigt bra recension. Äntligen någon som kört på båda märkena och bemödat sig med att tänka igenom funktionerna.

Kan bara tillägga att FLux till nästa vinter har designat om tåstrapen så att den funkar som traditionell strap rakt över foten också och inte bara som cap.
 
Tillbaka
Topp