Förslag på goggles till Cébé Powder-hjälm?

Dr_Snow

Ny medlem
Förslag på goggles till Cébé Powder-hjälm?
Japp, har ni några förslag på sjyssta goggles, (max 1000kr) som passar bra till en Cébé Powder-hjälm? Har redan fått tips om Smiths Disciple (Airflow-serien). De sitter faktiskt jäkligt bra, inget glapp mellan hjälm och goggles, men finns det bättre/snyggare?

Tacksam för svar.
 
Förslag på goggles till Cébé Powder-hjälm?
Naturligtvis ska du Cebe om du har en Cebe-hjälm. De lär ju passa bäst...
 
Förslag på goggles till Cébé Powder-hjälm?
jag skulle med lätthet köra på Cebé Powder googlarna... sitter som en smäck!
 
Förslag på goggles till Cébé Powder-hjälm?
Är du inne på Smith så tycker jag själv att Fuse är snygg och inte har nån hjälmglipa med min protec hjälm. Men du måste prova brillorna med hjälmen innan du köper annars kan du göra det misstaget jag gjorde förrut och råka köpa brillor som passar uselt till hjälm.
 
Förslag på goggles till Cébé Powder-hjälm?
Har nog bestämt mig nu. Brorsan har ett par Fuse och de sitter klockrent med hälmen (en likadan). Det är ju nästan samma som Disciple fast i Regulator-serien.
De verkar ha ett något bättre spänne än Disciple-gogglarna.

Hjälmen är svart, så jag satsar på ett par silverfärgade för att få lite kontrast. Dessutom slänger jag med en Platinum Mirror-lins (förutom den vanliga Rose Copper) så blir det nog bra.

(Om ni vet någon web-shop som klår alla vad gäller pris på den här kombinationen får ni mer än gärna posta en länk här!)

Tjipp!
 
Tillbaka
Topp