Hjälp mig med utveckligen i år!

Drisen

Ny medlem
Hjälp mig med utveckligen i år!
Tja!

meningen med detta inlägg är att få lite tips, nice om ni orkar läsa ;)

En ny säsong börjar och det är dax att prova lite nya trick..
Lite bakrund till min åkning då. Är 18 år, har åkt sen jag var 2. Åker mycket skidor varje år med bra parkmöjligheter. Är i grund och botten ingen jibber, men förra året började jag köra lite park och utvecklades ganska mycket. I början hoppade jag knappt på de alldra minsta hoppen. Men efter ett tag lärde mig hoppa på dem, satte några enkla grabar och utvecklades sedan mera och sedan några snurrar. Sista skidhelgen förra säsongen försökte jag mig på en 540 och satte den cleant på första försöket. Sedan satt den ganska säkert.

Jag skulle vilja ha lite tips på vad jag kan ha för mål denna säsong. Jag tänkte åka mycket park, räknar med ca 40 dagar park i år.
Vad tror ni skulle kunna vara rimligt som mål? Jag vill utvecklas mycket och känner att jag vill försöka på lite svårare trick. Vad tycker ni jag ska försöka lära mig?
Målet just nu är att sätta de snurrar jag redan kan, men på större hopp. Sätter väl dessa snurrar på 5 meter platåer men vill väl dra dom på det dubbla iaf.

Men sen då? Jag vill gärna utveckla mitt trickförråd. Ska jag försöka på en 720 som nästa trick och sedan fortsätta utveckla snurrarna? Eller tycker ni att jag ska börja försöka på flipps eller utveckla grabarna? Vill höra era åsikter, hur gör ni själva?
Jag har provat att raila någon gång men är värdelös på det :p
Som ni förstår är jag inte så duktig när det gäller parkåkning, men vill bli!! Så hjälp mig nu o skriv någon kommentar!
 
Hjälp mig med utveckligen i år!
en grej som du kanske kan göra är att typ börjar med typ 360 grabs och så sätter du dom cleant. sen 540 grap osv.. kan bara sw 3, vanlig 5a och typ 3 grab
 
Hjälp mig med utveckligen i år!
att snurra i större hopp är alltid lättare tycker jag men det gäller att våga..sen kan du kanske prova b-flip lr ngt liknande:D
 
Hjälp mig med utveckligen i år!
elias88 sa:
att snurra i större hopp är alltid lättare tycker jag men det gäller att våga..sen kan du kanske prova b-flip lr ngt liknande:D
Backflip asså.. där handlar det ju grymt mycket om att våga. Har försökt 1 gång, vågade inte så det slutade inte bra alls.. Men det kommer väl, någon gång ska jag försöka igen :D

Andra saker att prova?
 
Hjälp mig med utveckligen i år!
Petttter sa:
en grej som du kanske kan göra är att typ börjar med typ 360 grabs och så sätter du typ dom cleant. sen 540 grap osv.. kan bara sw 3, vanlig 5a och typ 3 grab
hahaha, det välkända "typsymptomet" slår till igen, denna gång i en text :P
 
Hjälp mig med utveckligen i år!
Om du ska göra Sw 360 ska du tänka på att göra så att du ser landningen hela tiden och inte gör det jag råka göra vid mitt första försök..
om du snurrar höger ska du kolla bakom höger axel,
och snurrar du vänster ska du kolla bakom vänster axel,
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp