Hmmm, lite brydd här.
Om jag inte tar helt fel är Evolution 8 en traditionell rak skida, d v s inte en modern carvingskida.
9.20 är däremot en utpräglad carvingskida, snäppet under de mer utpräglade racingskidorna 10.22 och 10.26 (årsmod 99/00).
När du säger att 9.20 känns ostabil blir jag lite undrande. Om man kör en 9.20 med modern carvingteknik är den allt annat än ostabil. Den har i a f blivit mycket populär bland mycket goda åkare som inte vill ha 10.22:ans mer kraftfulla beteende. 10.22 och 10.26 kräver aktiv åkning, korrekt position på skidan och starka ben för att komma till sin rätt.
Rannsaka dig själv. Åker jag med carving teknik, eller traditionell has/skär-sväng? Vill jag ha en någorlunda komfortabel skida eller är jag beredd att åka 100 % aktivt hela tiden? Var tänker jag använda skidan, konstsnö eller natursnö/terräng? Är det den här skidtypen jag skall ha överhuvudtaget?
Kolla i freerides forum och testerna under "utrustning" m m.
10.22 är en klart specialiserad race/pistskida med ett jäkla klipp. Mitt gubbgäng försöker faktiskt med alla medel att få över mig på dom, men än håller jag stånd! Ross rules!
Ace DG