Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Är det någon som vet hur DIN-skalan för bindningar fungerar?
Jag har ett par nya lagg med Tyrolia SLD11 bindning på som går från 3-11. Jag väger 78 kg och åker rätt fort.
Finns det några tumregler för hur man ska ställa in dem?
När vi ställer in bindningarna efter monteringen i butiken där jag arbetar ställer vi dem vanligtvis 1 snäpp under vikten för åkaren. Detta förutsätter att åkaren inte åker speciellt aggressivt.
DIN-skalan är alltså ungefär antal kilo/tio= DIN talet. 78kg/10=8 DIN - 1 snäpp = 7DIN.
--> 1 DIN = ca 10 kg
Om du nu åker fort skulle jag dra upp den på 9 DIN och testa mig fram till vad som känns bra. Det jag ovan skrivet är HEAD/tyrolia (Interski) rekommendationer för inställningen på deras bindningar.