K2 recon 130 MV

AlbinNordin

Medlem
K2 recon 130 MV
Hej
ska köpa nya pjäxor undrar om någon är mer erfaren och vet om ett par K2 recon 130 MV skulle funka som friåkning/ offpist pjäxa?
 
K2 recon 130 MV
Funkar bra om du inte ska tura. Om de passar din fot det vill säga. Åk till en seriös butik o testa pjäxor. Snöa inte in dig på en speciell modell utan välj de som passar just din fot. Och beställ för bövelen inga pjäxor online :)
 
K2 recon 130 MV
Om du siktar på att åka mycket offpist och kanske i framtiden får för dig att ta en tur till den bästa snön, rekommenderar jag att satsa på en pjäxa med gåläge och tech-inserts. Då slipper du köpa nya pjäxor, om du uppgraderar med stighudar och turbindningar.
Annars kan jag bara instämma med föregående talare. Ta dig till en seriös butik och prova flera olika modeller. Vilka pjäxor som passar på foten är väldigt individuellt. Köp gärna på en skidort, så att du kan göra justeringar efter några åkdagar.
 
Tillbaka
Topp