Längd på nya skidor?

Tjollan

Ny medlem
Längd på nya skidor?
Hej, jag ska köpa nya skidor.

Jag är en erfaren telisåkare (började åka med läderpjäxor vintern 87/88!!!) Åkte massor under hela 90-talet. Men har inte åkt mer än 2 veckor förra vinter under de senaste 8 åren, så jag har ingen stor erfarenhet av de "nya" skidorna.

De skidor jag funderar på är K2 she´s back och Dynastar sultan 85. De jag undrar är vilken längd jag ska välja på en allmountain skida. Jag är 160 och väger ca 58 kg. 153, 160 el 165 cm ???
Tacksom för hjälp.

/ Marika
 
Längd på nya skidor?
Min sambo är samma size och cruisar mest i blå/röda pister. Hon kör 153 vilket verkar passa bra. Är du "tuffare", kanske kör mer offpist, kör fortare kan du gå upp en storlek till 160 (eller längre). Hon kör med G3 "tjej-bindning" vilken hon är väldigt nöjd med.
 
Längd på nya skidor?
Tack för svar. Då blir det nog 160. Är det bindningen som kallas Elle?
Åkningen kommer bli allt från blå/röda backar med barnen 4 å 6 år i Flottsbro till (förhoppningsvis!) offpist/lössnö med vännerna i franska alperna. Så skidorna ska täcka ett brett register. När kontot tillåter blir det ett par SkottyBob.
 
Tillbaka
Topp