En av min skidor delaminerade i tipen förra vintern (aluminiumlagret släppte från kärnan). Jag provade att limma med epoxy men det höll inte i längden. Inför den här säsongen nitade jag ihop skidan med popnitar/blindnitar, det har hållt för en alpvecka och visar inga tecken på att ge upp.
För att popnita behöver du en tång som ser ut ungefär så här:
http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=152357982 och nitar, som ser ut så här:
http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=149870450 (följer med i paketet i första länken). Jag köpte ett billigt paket på Harald Nyborg med tång och nitar, men nitarna som följde med var för korta så jag fick åka till järnaffären och komplettera. Om du mätar hur tjock skidan är där du ska nita den kan du få hjälp att hitta rätt nit på järnaffären.
Du måste borra ett hål i skidan där du ska ha niten, och det ska vara ungefär 0,1 mm större än niten har jag för mig, det brukar stå på nitförpackningen, annars vet de i järnaffären. Jag använde tre nitar till min skida, det kändes lagom. När jag hade borrat smetade jag på expoylim mellan lagren i skidan och i borrhålen för att undvika att få in vatten till skidans kärna. Sen var det bara att dra nitarna och sen satt det stenhårt.
Popnit och blindnit är olika ord för samma sak, men blindnit används nog mest tror jag.
/Henrik