Du tror inte att Extrem, Atlantis, M3 osv har pengatankar? Suck, alla är vi små kapitalister, komunister är bara kapitalister som inte lyckats... Skit samma, det var inte det vi pratade om.
Jag gillar Burton, älskar deras kläder, deras brädor (även om jag knäckte två förra året, fast jag får ju nya, so what`s the deal.), deras bindningar och boots. Jag hade samma åsikt som dig: "Fan, längre än 160 kan jag ju inte ha", sen så slutade det på en 164 ändå när jag knäckte 160:an. Rätt skönt att ha lite längd, så mycket sämre på att snurra blir man inte. Skulle väll vara på railsen då, men man sabbar ju brädan totalt där ändå.
Salomon gör grymt bra brädor, det vet jag (fan vad jag vet saker, låter nog som en besservizer), men polares som jag åkt på har jag gillat skarpt (dock inte deras bindningar...) Extreme däremot håller jag inte högt, deras brädor gick av som späntad kaffeved nere i Alperna, tyckte någon knäckte sin eller den dellamminerade varannan dag.
Min åsikt, hoppas den hjälper.