Pengar säsongsjobb Sälen

Linnwi

Ny medlem
Pengar säsongsjobb Sälen
Hej!
Jag ska till vintern upp och göra en säsong i Sälen, och undrar hur mycket pengar man borde ha med sig? Vet att de som åker till t.ex Österrike måste ha en ganska kraftig summa, är det samma i Sverige om man jobbar 80-100%? Förstår att det är väldigt individuellt men ungefärligt kanske någon skulle vilja svara?

Ha det fint!
 
Pengar säsongsjobb Sälen
Hej, jobbar du för skistar tror jag, beroende på ålder, att lönen ligger på cirka 120kr/timme och jag drog hem cirka 10-15 tusen efter skatt per månad när jag jobbade säsong, då i Åre. Värt att nämna att står man i lift jobbar man cirka 30-35 timmar per vecka, ej medräknat extra pass du kan ta.
Är det en annan arbetsgivare ligger troligvis lönen på liknande nivå.

Jag skulle säga att beroende på vad du tänkt köpa, eller framförallt hur mycket du tänkt dricka, under tiden där nere att du bör ha med dig en mindre buffert.
Är beonde och utrustning ordnat skulle jag personligen åtminstone klara mig gott på en till två månadslöner som buffert!

Hoppas du får det trevligt!
 
Tillbaka
Topp