Roadtrip i Norge

Adam73

Medlem
Roadtrip i Norge
Läser tråden om var man hittar snö i Norge..
men vi skulle vilja ha lite mer hjälp än så..

Har ni några förslag på en lämplig Norgetur med tanke på snötillgång, avstånd, öppna skidorter mm..

Förutsättningarna är dessa.. Vi utgår från Stockholm och har förhoppningsvis husbil, vi kan vara borta i 4-5 dagar.
Vi kan åka inom en vecka eller vänta in maj om det ena av någon anledning är bättre och vi reser gärna runt lite för att hinna se fler platser än en..
Vi traskar gärna en bit på hudar men det gör ju inget om det finns liftar i området så vi får åka mer utför än gå uppför..

Alltså en liten roadtrip i vårsnön innan det är dags att lägga skidorna på hyllan för den här säsongen..
 
Roadtrip i Norge
Var uppe i Röldal nu över påsken, duktigt fint väder och där finns ju snö att ta av.
Man har börjat gräva ut liftstolparna för att klara av smältningen som kommer nu över sommaren, hitills har man kommit 10 meter ner utan att stöta på jord: "I dag har vi begynt å grave fram heismastene så de ikke skal bøyes i snøsmeltingen. Her på Nutheisen er vi kommet 10 meter ned, fortsatt er moder jord ikke å finne. Vi garanterer dermed nok snø til sesongslutt åpent torsdag til søndag 10-16 de to neste ukene, velkommen til Røldal!"
10155533_10152066251993597_3891803350734815105_n.jpg


Vissa delar är ju slagiga och hårda tidigt på morgonen men när solen legat på ett tag får du riktigt fin vårslush. Det finns gott om utrymme att tura runt och fortfarande få åka relativt ostört/orört. En hel del är ju uppåkt då det är ett tag sedan sista snöfallet men där är fantastiskt fint.

Folgefonna i närheten av Röldal öppnade ju också i helgen och har rekord med 12 meter snö. Dom håller öppet till Augusti ut och ja ska du tura och åka fin vårslush finns det nog inget bättre ställe just nu. Bilderna är från öppningen och när dom grävde fram vägen..
http://friflyt.no/Ski/Dypeste-aapning-noensinne
10-09-50_ordinary_660.jpg

10-09-33_ordinary_660.jpg
 
Senast ändrad:
Roadtrip i Norge
Tack för väldans fint svar och härliga bilder!

Hur är vägarna? Vi var till Hemse för en dryg månad sen och dit hade man kunnat åka med sommardäck. Mycket snö på fjällen men rena fina vägar. Kanske måste leta fram snökedjorna om de knappt hittat vägen?

Mia
 
Roadtrip i Norge
Vägen från Oslo/Drammen/Kongsberg ut till Röldal och Vestlandet 134an va ren som sommarväg, hade dubbdäcken kvar på sen vintern men såhär i efterhand hade det inte behövts..

Jag skulle vilja hävda att man bara kan ta 134an ut mot kusten och när du kommit förbi Haukeli så kan du bara dra in i valfri parkeringsficka och dra på hudarna och knata upp för något som ser trevligt ut, precis som norrmännen gör var och varannan helg. Detta förutsätter såklart att du har lite terrängerfarenhet, rätt och fungerande säkerhetsutrustning och har ett hum om hur varm/uppvärmd snö beter sig och kan förutse risker och göra en vettig bedömning av dem istället för att resonera som en "DUDEBR0" och försöka stompa första bästa hängdriva du ser..

Lite bilder från min och min brors tripp till Röldal:
10153074_1477225142508650_8753841325002403032_n.jpg


10247355_1477225309175300_3792805287934299545_o.jpg


10264070_1477225352508629_1946599815999702264_o.jpg


10268476_1477727772458387_8172166772972518243_o.jpg


10293729_1477728149125016_3336675803603153509_o.jpg
 
Senast ändrad:
Roadtrip i Norge
Fantastiskt!


Nu är jag lite tjatig men du svarar så snällt..
Höll ni er i Röldal eller var ni till Fonna också?
Hur bodde ni?
 
Roadtrip i Norge
Ingen fara.

Vi höll oss i Röldal och tog oss inte iväg till Fonna. Bodde bra och billigt nere i Röldal-by på Røldal Skysstasjon. Det finns en del stugor/hotell närmare själva skidanläggningen som ligger 5-7 minuter från Röldal med bil, men det var nära till det coop som var dödstängt hela påsken (öppettider under skidåkning) och den lilla sportbutik dom hade. Macken var ju öppen så chips kunde vi få tag på! Allt boende i dalen finns listat på www.roldal.com

Röldal i sig är en liten och lugn by, jag uppskattar det i en skidort men vill ha ha pjäxdans och apres-ski åker man någon annan stans förslagsvis.
 
Roadtrip i Norge
Har nån koll på snöläget i trakterna runt Sogndal? Funderar på att åka dit och tura över Valborg.
Har självklart kollat http://www.senorge.no men skulle gärna få lite mer info från någon som varit där nyligen.
 
Roadtrip i Norge
Sorry ifall jag missa om ni redan skrivit det här, snabb läste med hjärnskakning så ni får ursäkta!
Men boende till Folgefonna, har letat camping och liknande men har bara hittat 15 km därifrån så tänkte på husvagn nån som vet vart man kan ställa sig? Närmare än 15 km därifrån såklart.
Ska ditt med föräldern så ingen tältningen eller liknande.
 
Roadtrip i Norge
Kalle_Broberg sa:
Sorry ifall jag missa om ni redan skrivit det här, snabb läste med hjärnskakning så ni får ursäkta!
Men boende till Folgefonna, har letat camping och liknande men har bara hittat 15 km därifrån så tänkte på husvagn nån som vet vart man kan ställa sig? Närmare än 15 km därifrån såklart.
Ska ditt med föräldern så ingen tältningen eller liknande.
det är inte så att campingen ligger nere i dalen då ? i stryn är de nog närmare 15-20km upp till skidanläggningen från Folven, kan tänka mig att det är något liknande ?!
 
Roadtrip i Norge
Vår resa blev perfekt!
Började lite lagom med lodgeboende, lite pistad smöråkning och fina inköp på skidrean i Hemsedal.
Sen fortsatte vi med bilen över Hardangervidda i kvällssolen, missade precis färjan i Kinsarvik och fick istället åka milslånga häftiga tunnlar över från Odda till Jondal..
Vi hade hittat en gårdscamping på nätet så vi hade en campingstuga bokad när vi kom fram vid midnatt..
http://www.gardscamping.com/
Det ligger dryga milen från Fonna och är just en camping så det borde passa perfekt. Tyvärr var vi utan husvagn och utan sovsäckar så med en tvåcentimetersglipa i dörren blev det väldans kallt på natten.. inte ens underställ och täcken kunde avhjälpa det.. Inte förens vi la campingfilten som tältduk över gick det att slumra lite.. Lite kontrast till lodgelivet natten före.. Det äventyret lär ni slippa i husvagn men ska nämnas att campingen ligger på en bondgård så kolukten får ni hålla till godo med.. :) Man kan inte betala med kort så kontanter är bra att ha med.
Tveksamt om man kan bo uppe vid glaciären. Är bara en parkering, ett litet liftkortshus och en liten servering där uppe. Då får man nog ringa och kolla med anläggningen. Sista milen är betalväg med bom men där kan man betala med kort.
Telenr och adresser till övriga boenden hittar du här http://www.folgefonn.no/

Vi hade en underbar dag på glaciären med klarblå himmel och strålande sol.. Det var som sagt kalla nätter så ingen slush i sikte.. Vi var nog enda svenskarna på plats och den pistade delen fick man dela med diverse norska alpinlag som var där och tränade.. Men Fonna är väl värt ett besök!
 
Roadtrip i Norge
Var ju många tunnlar och vissa vägar som kostade pengar att åka.
Läste lite om det efter att vi kommit hem och vill man så kan man registrera sitt bankkort på http://www.autopass.no/Visitors/Visitors'+Payment så dras bompengen därifån och man kan logga in på hemsidan och kolla vad man betalat till annars kommer det en faktura i efterhand till den som står registrerad på bilen.
Det här gäller inte manuella stationer utan då får man betala till dem direkt i kassan.
 
Tillbaka
Topp