Roundtrip i Alperna i januari - förslag emotages tacksamt

Kjorling

Ny medlem
Roundtrip i Alperna i januari - förslag emotages tacksamt
Hej! Jag och en vän planerar en rundtripp i alperna med avgång från Sverige på kvällen den 1/1. Tanken är att sista skiddagen blir den 7/1. Destinationer är inte satta utan vi inväntar besked från vädergudarna. Då vi ska bila ner så är det primära siktet ställt mot norra alperna, men om det visar sig att förhållandena är mycket bättre söderut så har vi inga problem att ändra den planen.

Frågan jag ställer till er är om ni har förslag på någon bra rutt och vilka destinationer som kan tänkas ligga kring denna och vad ni tror om snöläget (leka gud). Känns rimligt att hinna med ca tre orter. Våra tre prioriteringar för skidorterna är:

1. Liftnära offpist.
2. Liftnära offpist.
3. Liftnära offpist.
 
Roundtrip i Alperna i januari - förslag emotages tacksamt
gjorde samma grej för 2 år sen, tog då davos och engelberg ! innaför davos ligger ju lenzerheide som brukar va bra !

och då har du st.anton, montafondalen, andermatt, disentis m flera inom köravstånd också !

kan tipsa om att när man byter ort, kanske man kan bo i någon större stad nedanför orten för att köra upp på morgonen, va en 1/3 av priset för när vi bytte från davos till engelberg
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp