Samma plats!?

Samma plats!?
Hmm, inte det va? Kolla på bakgrunden längst till höger. Först berg och sedan inget berg... Whatever som sagt...

Rock on!
 
Samma plats!?
det kan vara samma plats, men isf är den ena bilden tagen högre upp än den andra, för till höger på bilden är de inte lika.
 
Samma plats!?
skulle gissa på att om man kommer ut en bit i luften så vinkeln blir annorlunda och på med teleobjektiv så bakgrunden kommer närmare så får du detta resultat, men men
 
Samma plats!?
jag tror att åkarna befinner sig på exakt samma plats (nåja, med nåra meters felmarginal), men fotograferna har stått på lite olika ställen.

det går ju inte att utgå från bakgrunden. om den ligger nån/nåra kilometer bort och man använder teleobjektiv så räcker det med att man som fotograf flyttar sig några meter så blir den h e l t annorlunda.

har MKT svårt att tro att det kan finnas två så lika klippformationer i chamonix.

tänk på att snöförhållandena, kameravinkeln, ljus och exponering är olika.
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp