Vi köpte en billig pirra på Biltema. Med två remmar sitter skidväskorna fast och med större hjul är det markant mer funktionellt än de svindyra hjulförsedda väskorna som finns att köpa. Kan spänna fast från ett till sex par skidor, fast då börjar det bli lite tungtHej, på jakt efter skidfodral med hjul för två par skidor och pjäxor.
Några tips?
Ska ha med på tåg
Med vänlig hälsning,
Fredrik
Fördelen med rullväska är att det går ner så mycket mer än bara bräda/skidor. Är vi två som åker får jag ner allt som behövs för backen. Vanliga kläder , hygien etc går i ryggsäck. Enkelt och bekvämt och en hand att hålla toscabullen i.Vi köpte en billig pirra på Biltema. Med två remmar sitter skidväskorna fast och med större hjul är det markant mer funktionellt än de svindyra hjulförsedda väskorna som finns att köpa. Kan spänna fast från ett till sex par skidor, fast då börjar det bli lite tungt
Du kan ju välja själv vad du packar i väskorna du spänner på en pirra också.Fördelen med rullväska är att det går ner så mycket mer än bara bräda/skidor. Är vi två som åker får jag ner allt som behövs för backen. Vanliga kläder , hygien etc går i ryggsäck. Enkelt och bekvämt och en hand att hålla toscabullen i.
Åker hela familjen på 4 har vi två rullväskor och varsin ryggsäck.
Att böka runt med en pirra på tåget känns onödigt krångligt och kräver många väskor för pjäxor, boots och hjälmar.
Hur upplever du att det funkar på tåget?
Bra mycket smidigare vid längre promenader också. Hatten av för bra lösning.Du kan ju välja själv vad du packar i väskorna du spänner på en pirra också.
Vi reser oftast fyra personer och har då en pirra till skidorna och en pirra till packningen.
Jag tycker att det funkar smidigt på tåget. Som jag ser det blir enda skillnaderna mot en designerad rullskidväska att hjulen är större och priser lägre.