Snowboardhjälp, allmountain, förstaköp!

Ersvik

Ny medlem
Snowboardhjälp, allmountain, förstaköp!
Halloj!

Jag ska köpa bräda och hela kittet nu inför säsongen, har bara hyrt innan. Har läst på endel men vet inte riktigt vad man ska satsa på. Jag kör mest pistat, en tur i parken då och då och lite off när tillfälle ges. '
Är 20 år, 187 lång och väger knappt 70 pannor, skostrl 42 lr 42 1/2.
Är ju suger på en Burton Custom men vore så waste med tanke på att jag kör lite, tänkte mig kanske 3-4 lakan ist för 6. Tips?

På det hade jag tänkt köra på Burton Ruler dojjor. Bra/dålig idé?
Sen tips på bra bindningar skulle uppskattas mkt, samma sak där, kör bara kanske 3 veckor om året så ha det i åtanke. Vill inte ha Burton Custom då jag har hört massa skit om de spännena osv.

All hjälp uppskattas mucho!
 
Snowboardhjälp, allmountain, förstaköp!
Överväg en fräsch begagnad high-end bräda. Jag känner att jag har lite väl lätt att rekommendera skatebananen men den typen av bräda fungerar fint för den som vill kunna köra lite överallt och fläskar på alltför mkt.

Om du på allvar kör 3 veckor om året bör du även överväga en ny 5-6k bräda om du har råd. Sannolikt håller den i a f ca 3 år och då blir det ca 100kr/dag i kostnad. Att åka till fjällen och köpa liftkort kostar ju en slant det med så relaterat till de kostnaderna blir det en ganska modest merkostnad. Men om pengarna inte finns så är det resonemanget såklart ointressant.

Avseende dojor så finns det en bra tråd för det. Kanske skulle du satsa på riktigt bra dojor och en hyfsad begagnad bräda?

Union-bindningar var rätt prisvärda i fjol. Har inte kollat priserna i år.

Personligen tycker jag att Burton alltid är bra men också alltid överprissatt så det skulle jag nog hålla mig undan.
 
Snowboardhjälp, allmountain, förstaköp!
Ja, har kollat lite på skate bananan och det lutar starkt åt en sån 159a. Vad tror ni om längd?
 
Snowboardhjälp, allmountain, förstaköp!
Jag har kollat på GNU Carbon Credit och inbillat mig att den skulle vara ett alterntiv i vettigare prisklass än skate bananen. Även den finns i 159
 
Tillbaka
Topp