stighudar - ni som kan

jakejit

Ny medlem
stighudar - ni som kan
tjena.

undrar vad ni som använt stighudar mycket har för erfarenheter. hur brant brukar/kan man gå med stighudarna? hur går det att traska i lössnö?

jämfört med andra alternativ?

vore kul att höra vad ni har att säga. gärna ett och annat tips och trix också om ni har tid.

god jul!
jonte
 
stighudar - ni som kan
Med feta stighudar och rätt teknik kan man gå riktigt brant innan stighudarna släpper. Det är nog snarare så att man går och sicksackar för att det inte är så jobbigt. Precis som när man går utan skidor.

Mohair ska vara bättre, med bättre glid än nylon. Men jag har bara prövat nylon. Som är lite billigare och slittåligare.

Lössnö är inga problem, lite tyngre och det går kanske inte riktigt att gå lika brant.

Skidor med stighudar är vida överlägset snöskor eller att bara gå tilll fots. Det går mycket snabbare. Vid riktigt branta sluttningar är det att föredra att gå till fots, sen finns det ju en suddig gräns när det övergår till klättring också.

Ett tips skulle väl vara att köpa stighudar som man fäster både i bak och i fram. Eller göra en egen lösning så att de inte ramlar av i bak. Att bara tejpa är ingen bra lösning.
 
Tillbaka
Topp