Sugen på toppturer i Kittelfjäll?

erikgoranzon

Ny medlem
Sugen på toppturer i Kittelfjäll?
Tjenare!
Vi är ett gäng på tre grabbar som letar efter riktigt skön offpiståkning i Kittelfjäll. Var iväg på Daevnie igår men tyckte det var lite väl flackt nere i skogen. Har ni några bättre tips? Eller finns det någon med lokalkännedom som är sugen på att hänga med ut på någon topptur nu i dagarna?
 
Senast ändrad:
Sugen på toppturer i Kittelfjäll?
Nu är det några år sedan jag var i Kittelfjäll sist men så här vill jag minnas det:

Om du vill åka lite brantare skog så kan jag rekommendera Giemse. Tyvärr är det en bit att åka fjället ligger precis på norska gränsen. Den del av fjället som är över trädgränsen är ganska flack, men skogen är ganska brant om jag minns rätt

Om ni bara vill åka lite brantare och undvika träd så kan Grönfjälls nordsluttning vara ett alternativ. Parkera i byn Grönfjäll och gå sedan skoterleden in i dalen norr om Grönfjäll. Tänk på att denna sluttning kan vara lavinfarlig.

/Johan
 
Sugen på toppturer i Kittelfjäll?
Skogen vid borkan, vänster om gitshobben är riktigt fin.. Kort men brant och gles. Bara att göra många varv!
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp