testa dig själv!

cardon-boyster

Ny medlem
testa dig själv!
Dina skidor berättar vem du är!

(För att detta test ska funka optimalt så ska du vara en skidåkare med inriktning freeride, alltså varken jibbing, portar eller alpinism och ha åkt skidor på en hyfsat seriös nivå sedan mitten av 90-talet)


Hur många av dessa skidor har du ägt genom åren:

Salomon Excream
Head Monster
Völkl Gotama
Armada JJ


Resultat

0 av 4: Du är en skön lirare; kreativ och öppen. Eller sätter stort värde i att sticka ut, du vill vara lite "alternativ"

1 av 4: Du har vid ett tillfälle fått överta en lite rikare kamrats lagg från tidigare säsong.

2 av 4: Du lyssnar gärna på andras rekommendationer men gillar ändå att hitta egna vägar då och då.

3 av 4: Du är trendkänslig och lite osäker. Du tar gärna det säkra före det osäkra. "Om 9 av 10 svenska skibums har samma skida så kan den ju inte vara dålig"

4 av 4: Du behöver hjälp! Sök genast upp en psykolog som kan hjälpa till att skaffa dig en personlighet! Du kanske kan hitta ledtrådar i din barndom.






Komplettera och utveckla gärna


/peace
 
testa dig själv!
som sagt: Komplettera och utveckla gärna

Kom just nu bara på dessa fyra monsterhits, men det finns säkert många fler måste-ha-lagg genom historien.




fridens
 
testa dig själv!
X Scream ska det väl ändå vara?
Sen är en Head Monster inte en skida utan en hel serie och då kan man lika gärna nämna Rossis Bandit serie men ingen av dessa var en "måste-ha-skida" utan de var bara vanliga.
 
testa dig själv!
corken sa:
exakt, ett skämt!

Ett försök att göra något lite kreativt, roligt och tänkvärt. En kommentar till rådande och avklarade trender, hype, ängslighet osv. I bästa fall så förstår man vad jag menar och tycker att mitt lilla inlägg var lite roligt. I värsta fall så förstår man inte och tycker att jag är en idiot.





ps. Själv har jag inte ägt några av de uppräknade skidorna, men mer för att jag inte hade råd än för att jag är bättre eller mer självständig än någon annan. ds.
 
testa dig själv!
Tycker att alla alternativ har en negativ klang? 0 som låter bäst men ändå sätter stort värde i att sticka ut, du vill vara lite "alternativ" ? Finns de inget alternativ som är positivt :D
 
Tillbaka
Topp