Dels så har olika personer olika produktion av imma (kan man säga). Själv är jag ett vandrande ångaggregat, då jag sällan fryser. :lol:
Insidan av skidglasögonen ska ju vara antiim-behandlade, och det är väl inte helt långsökt att Sportoptiks insats är det också?
Sedan tycker jag att det i alla fall låter logiskt att man skulle ha mindre problem med en insatsoptik som hamnar längre ut från värmekällan (ansiktet), i jämförelse med ett par vanliga glasögon. Så där kan vi ha en förklaring till det.
Utformningen av glasögonen i sig är givetvis också en del i det hela, om man tänker använda vanliga glasögon. Tunna skalmar märks inte av, tjocka skalmar klämmer säkert mer. Ju större glas och ju närmare de sitter ansiktet, desto mer borde de stoppa luftflödet och desto större torde risken vara för imma.