Val Thorens är grymt (obs: jag är extremt partisk).
Där finns inga träd som skymmer sikten så det är inte så svårt att luska ut var det finns bra offpist, men passa dig för solsidorna på vårkanten. Passa dig överlag förresten man vet aldrig hur det är med snön..
Nedre Lac du Lou, Jurassic Park och Flygfältet är väl relativt safe, de åks ofta så där är sällan stora snölager som släpper. Resten får du fnula på själv. Vet du vad du pysslar med så hittar du åk, helt enkelt
Parker är inte min starka sida men den i VT är helt okej, dock suger det att knappliftarna där dubblar som skidskoleliftar till den blåa pisten som går bredvid. Gott om vingligt knöggel som stannar den i tid och otid.
Meribel har två parker, Moon Park (nedre Meribel) brukar ha störst hopp.
Chapelets och Bel Air borta i Courchevel är två rätt korta röda backar som sällan är mycket folk i. Går att köra effektiva varv i liften där om man vill smiska pist.
Baren vid botten av Grangesliften i Les Menuires har god Irish Coffee och stor solterrass.