Vemdalen v.49, snörapport någon?

Omega

Medlem
Vemdalen v.49, snörapport någon?
Tjena!

Tänkte bege mig till Vemdalen på lördag (5 december) för att testa på säsongens första åk. Jag har kikat in lite av vad snörapporten har att säga samt deras webbkameror. Men dessa stämmer inte alltid så bra, jag undrar om någon har koll på hur det ser ut i Vemdalen, natursnö, offpist m.m...?
 
Senast ändrad:
Vemdalen v.49, snörapport någon?
jag är här nu, sjukt bra i pisten, båda sidorna av fjället är öppet och man kan åka mellan bergen via dom broarna.

underlaget är riktigt gött som sagt och det har snöat typ 15 cm de senaste två dagarna. kanonerna går för fullt.

nu sitter två rails uppe lite halvtaskigt i barnbacken, men de kommer flytta det ena ner till skalspasset (heter det så? haha) och där kommer de även bygga ett litet hopp!, vet inte riktigt när det blir men förmodligen nu i dagarna

skalspasset med 6stolsliften kommer vara stängd ons-tors för snöläggning eller något sånt, men öppnar innan helgen igen!

kom hit och åk! sjuuukt bra försäsongsåkning!
 
Vemdalen v.49, snörapport någon?
ett litet hopp och en box uppe direkt när man kommer upp med ankaret vid recceptionen. sjukt rolig åkning och fint i pisten!

hoppet borde vara kvar till helgen!
 

Snödjup

Tillbaka
Topp