Vilka märken & modeller passar bra som första brädan?

dyb_bbrd

Ny medlem
Vilka märken & modeller passar bra som första brädan?
Hej!

Jag har tänkt att köpa en bräda men jag vet inte riktigt vilket märke jag ska välja. Det finns ju så många bra märken men vad skulle ni rekommendera mig? Jag är nybörjare och åker freeride. Är det bättre att köpa bräda från en butik än från internet? Hörde nån som beställde från internet och brädan hade sprickor (det kanske inte är så ofta man får en sån ''överraskning'' men...).

Jag kollade på ett snowboardpaket från Junkyard som jag tror var bra (vill inte spendera himla mycket pengar på all utrustning just nu). http://www.junkyard.se/Product.aspx?ProductId=26660&ProductDetailId=180546 Jag är 1,54 m. så jag tror en bräda som är 1,45 - 1,50 m. lång skulle passa mig bra. Hmmm jag tror det är allt som jag ville fråga er.

Tack på förhand. :)
 
Vilka märken & modeller passar bra som första brädan?
Om du inte vill spendera mycket pengar är second hand också ett alternativ. Köpte själv min första bräda begagnad (forum) och den har funkat bra. Alternativen blir ju snabbt färre också, så blir ju lättare att välja... ;)
 
Vilka märken & modeller passar bra som första brädan?
Om det passar din vikt och skostorlek så funkar ypperligt med "junior" bräda :)
 
Vilka märken & modeller passar bra som första brädan?
Ska du lära dig att åka så skulle jag också rekommendera en kortare brädare, en längre bräda är svårare att jobba med när man är färsk. Lägg inte ner allt för stora pengar på instegsmodellen så kan du byta upp dig allteftersom du utvecklas, och har du någon som helst fallenhet för det så går det ganska snabbt. :)
 
Tillbaka
Topp