Vill ha skidtipps

freeride_nu

Aktiv medlem
Vill ha skidtipps
Hejsan.
Joo jag skulle ha skaffat nya skidor.
Funderar även på fjol årets modeller.
(är god vänn med han som leder fototävlingen) Jag undrar bara vilka modeller ni föreslår.
 
Vill ha skidtipps
Köp ett par xfree-09 inte allt för dyra och otroligt sköna. Inte riktigt den extrema carving skidan om de är det du vill ha men. Men man kan inte klaga på carvningen.

Men de har en tråkig undersida. BARA BARA SVART.
 
Vill ha skidtipps
Tänkte på det där du skrev att belaget var svart, kan säga dig att det är klart bäst när det är svart pga att det är mycket lättare att valla skidorna då man ser var vallan har spritt ut sig och det är inte helt lätt med ett färglatt belag.
Och så jaävla fult är det inte
 
Vill ha skidtipps
Jo men visst är det så!

Men det är coolt om det iallfall står nått under dem. Jag har så pass bra erfarenhet av vallning så jag vet hur man ska göra utan ett svartbelag.
 
Vill ha skidtipps
Tjena,Tjena

tips på bra friåkningsskidor är bla. Völkl Vertigo G30 och Head Super Cross. Vill du veta mer om bra skidor så slå en signal till oss så kan vi surra om lite olika alternativ.

MVH
Johan,Mange och Robban
 

Snödjup

Tillbaka
Topp