Wanaka sommaren 2010

mimic

Ny medlem
Wanaka sommaren 2010
Hej, ja fan va kul!! jag har tänkt samma sak eller jag menar jag SKA göra det samma, har tänkt att dra i början av augusti. När drar du ? hade varit kul att snacka lite mer. Hlsn sanna
 
Wanaka sommaren 2010
Jeg skal også til Wanaka i sommer. Jeg satser på å dra i slutten av juni, og bli der hele sesongen. Tror jeg skal kjøpe sesongkort i SnowPark. Avhengig av å jobbe for å kunne bli der hele sesongen. Noen som vet om det er svårt att hitta jobb der nede? Må man komme helt i starten av sesongen for att hitta jobb?
 
Wanaka sommaren 2010
veggen sa:
Jeg skal også til Wanaka i sommer. Jeg satser på å dra i slutten av juni, og bli der hele sesongen. Tror jeg skal kjøpe sesongkort i SnowPark. Avhengig av å jobbe for å kunne bli der hele sesongen. Noen som vet om det er svårt att hitta jobb der nede? Må man komme helt i starten av sesongen for att hitta jobb?
Det är av storfördel om man kommer ner innan säsongen börjar om man vill ha jobb. Annars så är det nog lättast att skaffa jobb när du väl är på plats. Ta med dig massa CV´n . Snowpark är väldigt begränsat, jag hade satsat på cardrona som har en minst lika bra park men också vanliga backar. Ses där nere!
 
Wanaka sommaren 2010
Måste passa på att fråga. När börjar och slutar säsongen i Wanaka?
 
Senast ändrad:
Wanaka sommaren 2010
Jag gjorde ocksa min sasong i Queenstown men va over och akte i Wanaka nagra ganger. Maste ju halla med combatspenat att det inte ar vart att kopa sasongskort i Snow Park. Kop i Cadrona och gor dags turer till dom andra. Det ar ju ganska gott om local rabatter osv i Wanaka och Queenstown sa det behover inte bli sa dyrt. Jag fick tex dagskort i Snow Park for 20 dollar (100kr). Vad galler boende sa beror det val lite pa tur kanske men borja med att checka in pa hostel och kolla runt lite (kanske satta upp lappar osv). Eftersom att det ar hyffsat litet anda sa borjar man kanna igen folk som bor dar ganksa snabbt och det ar alltid nan som har en soffa att slagga pa eller en polare som har ett rum over. Jobben ar val lite samma sak (tur, kontakter), vill du jobba uppe i bergen maste du nog va ute i ganska god tid. Men annars sa gar det att fa jobb efter att sasongen har dragit igang ocksa, men det ar helt klart en fordel att va dar tidigt. Om du far jobb pa hostel kan du sla manga flugor i samma small. Gratis boende for det forsta. Sen gratis dagskort till dom andra bergen (typ ett per vecka att dela pa sa du kanske bara far det var annan/tredje vecka eller natt), rabatter pa dom andra bergen, jobbar du som 'frontline staff' far du testa allt du ska salja sa, gratis bungy jump, sky dive och alla mojliga grejer som finns dar (finns mkt mer pa sommaren). En nackdel med att jobba pa hostel ar att du jobbar mitt pa dagen men har for mig att man brukar jobba 4 dagskift, sa 3 lediga dagar + att du kan aka halvdagar dom andra dagarna.

Annars ett javligt trevligt stalle, skon atmosfar och trevliga manniskor. Och naturen runt omkring ar underbar.
 
Wanaka sommaren 2010
Tjena!

Jag kommer åka till Wanaka den 20:e juni och förmodligen stanna 3 månader, kanske mer.. Har tänkt åka skidor främst i Cardrona, men kommer nog kolla mig runt lite om vad som jag gillar mest!
Tanken är att kombinera resan med helikopterflygning som utgår från Wanaka airport, så om du känner för att kolla dig runt så hojta bara till så kanske möjligheter och plats finns för en rundtur/heliski!



/Anders
 
Senast ändrad:
Wanaka sommaren 2010
Tack för alla svar! Är så pepp på att åka nu!!! Jag åker den 17 juni men jag hoppas att vi alla ses där nere!!:D
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp