Se alla boenden

Pinnens 17, Tänndalen

Visa på karta
Pinnens 17 är en rymlig ski-in/ski-out-lägenhet på 89 kvm, belägen på nedre plan mitt i det alpina området i Tänndalen. Här finns plats för upp till 9 personer fördelade på 3 sovrum, och från den möblerade uteplatsen i söderläge är det nära till både skidåkning och boendets bekvämligheter. Närmaste lift ligger 50 meter bort och skidspåren finns 25 meter från lägenheten. Bastu, diskmaskin, tvättmaskin, torkskåp, motorvärmaruttag och elbilsladdare finns på plats, och städning ingår.

Allrum
I det moderna och rymliga allrummet finns en hörnsoffa, fåtölj, smart-TV och matplats.

Köksavdelning
I det välutrustade köket finns bland annat induktionshäll med varmluftsugn, mikro, kyl, frys, diskmaskin och vattenkokare.

Sovrum
Sovrum 1: en dubbelsäng (160 cm) med överslaf (80 cm).
Sovrum 2: en dubbelsäng (160 cm) med dubbel överslaf (2 x 80 cm).
Sovrum 3: en våningssäng (80/80 cm).

Badrum
Badrum 1: WC, dusch, tvättmaskin och torktumlare.
Badrum 2: WC, dusch och bastu.

Övrigt
Tillgång till wifi, torkskåp, tvättmaskin, torktumlare, uttag för motorvärmare och skidförråd.

VIKTIGT ATT VETA
Parkering finns i anslutning till boendet.
Tillgång till elbilsladdare mot betalning.
Husdjur är inte tillåtna, boendet är dock inte allergisanerat.
Det är inte tillåtet att röka inomhus.
Avresestädning ingår. Ni ansvarar själva för att diska, tömma kyl/frys och kasta sopor, tomglas med mera.
Läs mer
9
Sängplatser
3
Antal sovrum
89 m²
Boyta
25 m
Avstånd längdspår
50 m
Avstånd skidlift
2
Antal wc
25 m
Avstånd vandring
2
Antal dubbelsängar

Priser

VeckaHelveckaWeekendMidweek
V50 (6–13 dec)13 930 kr8 358 kr11 144 kr
V51 (12–19 dec)13 930 kr8 358 kr11 144 kr
V52 (19–26 dec)26 536 kr  
V53 (26 dec–2 jan)38 376 kr  
V1 (2–9 jan)19 000 kr13 375 kr12 818 kr
V2 (9–16 jan)11 800 kr8 335 kr6 603 kr
V3 (16–23 jan)11 800 kr8 585 kr6 603 kr
V4 (23–30 jan)12 154 kr8 585 kr6 801 kr
V5 (30 jan–6 feb)12 154 kr8 585 kr6 801 kr
V6 (6–13 feb)17 700 kr12 503 kr10 770 kr
V7 (13–20 feb)26 644 kr  
V8 (20–27 feb)30 970 kr  
V9 (27 feb–6 mar)39 162 kr  
V10 (6–13 mar)20 405 kr14 366 kr11 347 kr
V11 (13–20 mar)20 405 kr14 366 kr11 347 kr
V12 (20–27 mar)22 770 kr  
V13 (27 mar–3 apr)36 800 kr  
V14 (3–10 apr)14 980 kr10 566 kr8 360 kr

Uppdaterat 31 aug 2026 04:40

Bekvämligheter

Bastu
Braskamin
Diskmaskin
Dubbelsäng
Elbilsladdare
Frys
Husdjur tillåtet
Motorvärmare
Rökning tillåten
Städ ingår
Terass(balkong)
Torkskåp
Tvättmaskin

Genomsnittligt snödjup i Tänndalen

Medelvärde per bokningsbar vecka, baserat på arkivdata från 2004–2026.

NatursnöSnö i backen
41
53
V50
43
54
V51
49
54
V52
49
66
V53
59
58
V1
70
61
V2
79
65
V3
82
67
V4
90
70
V5
93
73
V6
96
74
V7
96
75
V8
99
76
V9
103
79
V10
100
78
V11
102
79
V12
99
78
V13
97
77
V14

Se aktuellt snödjup i Tänndalen

Alla bilder

Karta