Se alla boenden

Tännån 101, Tänndalen

Visa på karta
Tännån 101 är en nybyggd ski-in/ski-out-lägenhet på första plan i Tänndalen. Boendet är 106 kvm stort och har åtta bäddar fördelade på tre sovrum. Skidspåren ligger 25 meter bort och närmaste lift finns 50 meter från lägenheten. Här bor ni med utsikt över det alpina skidområdet, goda förvaringsmöjligheter i hallen samt tillgång till bland annat bastu, diskmaskin, torkskåp och tvättmaskin.

Allrum
Rymligt och fräscht allrum och kök med öppen planlösning och utsikt över det alpina skidområdet. Här finns en stor matplats och köksö samt en mysig TV-hörna med en stor soffa.

Köksavdelning
I det välplanerade och välutrustade köket finns kyl/frys, spis, ugn, mikro, diskmaskin, kaffebryggare, vattenkokare och brödrost.

Sovrum
Sovrum 1: en dubbelsäng (180cm).
Sovrum 2: fyra sängar. Tre enkelsängar (90cm) samt en bredare säng (140cm) med möjlighet till extra bädd.
Sovrum 3: en dubbelsäng (160cm).

Badrum
Badrum 1: WC och dusch
Badrum 2: WC, dusch, bastu, tvättmaskin, torktumlare och torkskåp.

Övrigt
Tillgång till Wifi, tvättmaskin, torktumlare, torkskåp, sällskapsspel och böcker, skid- och cykelförråd samt vallautrymme på markplan.

VIKTIGT ATT VETA
Parkering finns i anslutning till boendet.
EJ husdjurstillåtet, dock inte allergisanerat.
Det är inte tillåtet att röka inomhus.
I källaren finns pjäxförvaring. Ta därför gärna med tofflor/inneskor för bekväm förflyttning mellan källaren och lägenheten. Pjäxor i trapphuset undanbedes.
Hiss finns i huset.
Avresestädning ingår. Ni ansvarar själva för att diska, tömma kyl/frys och kasta sopor, tomglas mm.
Läs mer
8
Sängplatser
3
Antal sovrum
106 m²
Boyta
25 m
Avstånd längdspår
50 m
Avstånd skidlift
1
Extra bäddar

Priser

VeckaHelveckaWeekendMidweek
V50 (6–13 dec)14 470 kr8 682 kr11 576 kr
V51 (12–19 dec)14 470 kr8 682 kr11 576 kr
V52 (19–26 dec)28 248 kr  
V53 (26 dec–2 jan)41 195 kr  
V1 (2–9 jan)24 414 kr17 180 kr15 976 kr
V2 (9–16 jan)15 600 kr11 905 kr8 693 kr
V3 (16–23 jan)16 068 kr12 262 kr8 954 kr
V4 (23–30 jan)16 068 kr12 262 kr8 954 kr
V5 (30 jan–6 feb)15 600 kr11 905 kr8 693 kr
V6 (6–13 feb)20 280 kr15 630 kr11 290 kr
V7 (13–20 feb)28 429 kr  
V8 (20–27 feb)31 133 kr  
V9 (27 feb–6 mar)40 879 kr  
V10 (6–13 mar)23 100 kr14 559 kr12 829 kr
V11 (13–20 mar)23 100 kr16 253 kr12 829 kr
V12 (20–27 mar)23 760 kr  
V13 (27 mar–3 apr)42 185 kr  
V14 (3–10 apr)18 800 kr13 235 kr10 453 kr

Uppdaterat 31 aug 2026 04:40

Bekvämligheter

Bastu
Braskamin
Diskmaskin
Dubbelsäng
Frys
Husdjur tillåtet
Rökning tillåten
Terass(balkong)
Torkskåp
Tvättmaskin

Genomsnittligt snödjup i Tänndalen

Medelvärde per bokningsbar vecka, baserat på arkivdata från 2004–2026.

NatursnöSnö i backen
41
53
V50
43
54
V51
49
54
V52
49
66
V53
59
58
V1
70
61
V2
79
65
V3
82
67
V4
90
70
V5
93
73
V6
96
74
V7
96
75
V8
99
76
V9
103
79
V10
100
78
V11
102
79
V12
99
78
V13
97
77
V14

Se aktuellt snödjup i Tänndalen

Alla bilder

Karta