boende i Val d"isere

boende i Val d"isere
Fixa boendet på plats så vet ni vad ni får. Tror faktiskt inte det blir billigare att försöka ordna det innan heller.
 
boende i Val d"isere
ni kan ju alltid bo i le cacheolet ;) ....hehe....glöm inte att ta med sovsäck för -50 minusgrader och flip-flopp tofflor
 
boende i Val d"isere
Du kan prova att ringa Rich, han e lite skum men kan ofta fixa boende numret i vintras var frankrike+ 0622512535 han tog 17000 ffr per person och säsong vilket är ett relativt normalt pris men det finns billigare.
 
boende i Val d"isere
17000 FRF är ju inte nåt höjdarpris precis. Vi bodde för ca 17000 SEK per person. Visserligen 6 pers i ett 36 kvadrat "garage". Detta var inklusive dep (som vi för övrigt ännu inte fått tillbaka). Billigare kan man nog bara få om man jobbar också...
 
boende i Val d"isere
Tja!

Kommer du ner senare än mitten på januari är det dyngsvårt att fixa boende i val. Jag skulle rekommendera att kolla www.valdisereradio.com eller nåt sånt?!? Annars finns säkert den adressen på valdisere.com också. Jag och tre kompisar bodde 18 kvm en bit utanför för 35000ff säsongen, så räkna med att det är dyrt.
 
boende i Val d"isere
Att hyra genom Alpservice är helt ok faktiskt.
Ett genomsnittligt pris (19000 sek + deposition förra året), för bra boende (var i och för sig bara i tre av deras lägenheter - alla utan mögel, vilket ej tillhör vanligheterna vad det gäller säsongarlägenheter). Se bara till att få alla frågor ni har om boendet skriftligt, typ att det INTE ligger en bar precis under er lägenhet, och liknande. Annars är de bra på att åtgärda eventuella fel och så.
 
boende i Val d"isere
19000 per person i månaden, eller var det för hela säsongen...?
Är det svårt att få jobb i Val d"Isere, typ som barnisse eller nåt simpelt skitjobb, bara för att göra nånting???
 
boende i Val d"isere
rillepille:
Om du kommer ner tidigt i december borde du inte ha några jätteproblem att få jobb. Det som verkar finnas mest är hotellsätdning på lördagar. Men lördagar anses också som bästa åkdagen... eftersom det är bytsedag och alla britter är påväg till eller ifrån val misery och därmed inte i pisten. Jobba är inget man vill göra faktiskt. Det funkar väl iofs med en dag i veckan och då är det ju nästan uteslutande städjobb på lördagar som gäller. Om man inte känner för att vaska hotellgolv finns det ju en del andra jobb också. Är man bara på plats tidigt man säkert hitta nåt schysst.
 
boende i Val d"isere
mhm... svårt det där, är det värt pengarna att gå genom Alpservice för att fixa boende eller ska man satsa på nåt lite billigare och kanske inte fullt så pålitligt???
/ Richard
 
Tillbaka
Topp