Hej KimV.
Burton Troop är lite billigare än Feelgood. Men jag skulle titta på andra märken också. Någon nämdne Palmer. Palmer Jade är en som är bra freeride-bräda, men lite sämre på freestyle. Flower Powder nämde Nitro, jag håller med henne. Ta en titt på Nitro Mystique, den är utmärkt för freeride, men den har också utmärkta freestyle-egenskaper och gör det till en perfekt allroundbräda för överkomligt pris (källa: FSM senaste snowboardtest). Kika in på www.nitrousa.com.
Transworldsnowboarding.com har tester årligen. Förra årets tester finns på deras sida. Årets tester är gjorda men ännu bara kunna köpas i magasin-form.
Vad gäller bindning, skulle jag titta närmare på www.drake-bindings.com (mest för att jag har några par själva och är nöjd med dem), men Burton är kalas de också. Om du åker mer freeride, försök att hitta en bindning som är någolunda styv.
Ride on,