Försäkring vid säsongande?

adventureseeker

Ny medlem
Försäkring vid säsongande?
Ni som säsongar, har ni reseförsäkring under tiden ni är på skidorten? Vad brukar ni betala isåfall?

Kollade med mitt försäkringsbolag och de skulle ha 3300kr för 5,5mån. 45 dagar ingår ju om man har en vanlig hemförsäkring..
 
Försäkring vid säsongande?
i österrike kan man teckna en DSV-försäkring (deutsche skiverband) som täcker allt från helikopterräddning, lavinsökning, olycksfall (t.ex. om du kör på en dum tysk turist som har picnic bakom ett krön) till stulna eller sönderkörda skidor osv.

Läs mer på http://www.ski-online.de/Skiversicherung

Tecknade en sån förra året, tror det kostade 25 euro för basic.
 
Försäkring vid säsongande?
I frankrike har dom carte neige. Täcker typ samma sak som den i österikiska. Den kostar typ 45 euro eller nått...Tror inte den täcker stöld av skidor. Men den täcker allafall helikopterräddning och hämtning på berget + Ambulans,gips osv. lite struligt att få ut pengarna om man inte är en klippa på franska.
 
Försäkring vid säsongande?
Förlänger min reseförsäkring på hemförsäkringen så det blir 45+90 dagar, 1433kr kostar kalaset, då ingick även offpist (enligt hon på Folksam iaf)
Le-Bez-Jens,
var kan man skaffa mer info om carte neige?
 
Tillbaka
Topp