Göra säsong i Åre

Göra säsong i Åre
Att åka en hel säsong är väl värt var du än är i sverige!

Eller det beror du ju dock på hur mycket du väljer att arbeta under vintern. Vissa som gör säsong får ju arbeta mera än dem får åka och då kan man ju fundera på hur värt det är att göra en säsong på det viset. Jag skulle rekomendera att jobba lite och åka masssoooorrr!!

lycka till med säsongsplaneringen
/Jeppenator
 
Göra säsong i Åre
...och andra (kanske rent utav de flesta) väljer att supa istället för att åka.
Åre är fint att vara i, men mitt generella tips till de som ska tillbringa vintern med skidåkning är att tänka större. Åk till Alperna, USA, Kanada, Japan... Möjligheterna är ju enorma!
 
Göra säsong i Åre
Nu är det då att jag ska också gå en folkhögskola i undersåker.. Ca 2 mil ifrån åre.. Så det blir kanske en hel del i vinter? :-)
 
Göra säsong i Åre
skigirl91 sa:
Nu är det då att jag ska också gå en folkhögskola i undersåker.. Ca 2 mil ifrån åre.. Så det blir kanske en hel del i vinter? :-)
Jaha, så det är du som är på besök.
Du har träffat mig endel med din blivande lärare (Nian) och ja, det är endel.
förra säsongen hade jag nog 120 - 130 dagar på skidor (inte alla i åre liftsystem, endel turandes på turskidor andra på topptur) och denna säsongen landade jag runt 50 dagar liftburet.

Så ja, du kommer få åka så det räcker!
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp