Hur man än ser på det så tycker jag att man ska få åka vad amn vill. Så länge som det inte blir livshotande. som jag tycker att Blades är i många fall.
Mina kompisar som aldrig är uppe i backen och åker, dom har knappt någonsin stått på ett par vanliga slalomskidor. Dom åker blades, dom åker i hemmagjorda hopp i "offpisten"(kanske 5-10 cm lössnö, Max!), dom åker i skogen, och inte minst så kör dom störtlopp i ungefär alla backar. Att dom åker blades är en sak, men något av det västa som finns är dom som åker störtlopp överallt och alltid. utan att ta hänsyn till resen av världen.
och i min mening så är blades något av det fulaste som finns, speciellt mössorna brukar vara vackra, och det är bara typer som åker skidor 1 gång/år och som inte klarar av "riktiga" grejjer som åker blades.
för trots allt så är ändå looken ganska viktig, ska ju kunna åka skidor också, ska se bra ut. och det gör det inte på blades, man åker varken snyggt, eller ser speciellt bra ut.