HD kamera

nillen

Ny medlem
HD kamera
hej, jag vet att det finns miljoner sånna här trådar men jag har sökt efter en tråd med den kameran jag vill ha med jag har inte hittat den. Så nu gör jag den här tråden!

Jag söker en minneskort HD kamera med 3ccd funktion, jag vill även kunna ändra bild/sek upp till ca 40 bilder i sekunden. den få kosta ca 8000kr

tack för hjälpen! :) pzz
 
Senast ändrad:
HD kamera
40 fps lär inte göra så otroligt stor skillnad. Det är när du kommer upp mot 60 fps som det börjar hända grejer. Då kan du göra superslowmo edit o shit. 40 fps är tyvärr inte tillräckligt.
Dock tror jag det är svårt att hitta en sån kamera till det priset, ska du ha en superslowmo hd kamera så får du nog punga ut något mer än 8000 kr. Såvida du inte har lust att öka din budget och är intresserad av http://www.red.com/. ring mig då.
 
HD kamera
60 fps kommer troligen inte göra någon glad om det är riktig slowmo du är ute. RED är knappast något alternativ för 99.99% av alla Freeride medlemmar. Visst, RED scarlett hade från början ett inköpspris på ca. 30,000 kronor. Men ingen Scarlett har levererats och det är bara kameahuset. RED som företag har haft STORA leveransproblem. Till det kommer det krävas större krav på en snabb dator för att kunna hantera R3D filerna (RED's raw format). REDalert för konvertering till ett annat format än R3D är gratis, men långt ifrån bra. Tyvärr finns det inget redigeringsprogram som hanterar det på ett bra sätt. Nu kom jag helt bort från ursprungsfrågan, men tycker att alla dessa rekomendationer om RED som dyker upp på freeride är för de flesta orealistiska.

För amatörnivå så köp en vanlig videokamera och om slowmo är något som du är efter så skaffa ett program som exempelvis Twixtor eller liknande. Du kommer dock aldrig kunna få samma skärpa som en kamera som kan spela in med hög hastighet.
Det finns visserligen vissa konsumentkameror (vet att Sony har det i vissa modeller) som har en funktion som gör att du kan spela in i 100 fps under upp till 5 sekunder. Dock i vissa fall med reducerad upplösning.
 
Tillbaka
Topp