Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Äh, 115 mm är fan inte heller några offpistskidor.IngemarH79 sa:De finns de som kallar en skida med 88mm midja för offpistskidor (Head) vilket inte är fallet. En offpistskida med dagens mått bör vara minst 100mm i midjan och ha rocker. Längd för dig håller jag med om 165-170. då du inte är någon lättviktare för din längd.
Om du inte åkt på breda skidor innan så skulle jag rekommendera ett par lite mjukare skidor med max 115mm midja då de är lättare att lära sig åka brett om man inte börjar med allt för breda skidor. mina första bredlagg var 111mm i midjan och de bar fullgott för mina 95-100kg. Dessutom förtar man lite av lössnökänslan om man åker på för breda skidor.
För mer handfasta tips vore det önskvärt om du berättade mer om dig själv, läs mer i tråden jag länkat nedan så förstår du vad jag menar.
https://www.freeride.se/forum/thread.php?t=82551&pid=915758
Sedan rekommenderas som vanligt MnOs skidtest
https://www.freeride.se/forum/thread.php?t=75937