Hur är det i Hunter Mountains?

  • Trådstartare Trådstartare Allemaaan
  • Start datum Start datum
A

Allemaaan

Guest
Hur är det i Hunter Mountains?
såg ju riktigt grymmt ut på pistkartan med grymma backar och det ligger ju bara ungefär 3 timmar från New York

men hittar ingen recension där så om nån har vart där snälla skriv hur det är där

här är pistkartan, helt sjukt med typ 6 dubbel svarta backar:

1224.jpg


stor verision:

https://www.freeride.se/img/resort/skimap/large/1224.jpg

här e lite fakta om orten:

https://www.freeride.se/resort/resort.php?id=1224

snälla ge mig ett svar!
 
Senast ändrad:
Hur är det i Hunter Mountains?
Vet inte hur det är just i Hunter men östkusten karaktäriseras av täta skogar och isigt före. Självklart så är det inte alltid isigt men i förhållande till västkusten så är det tungt, fuktigt och hårt.

Det är ingen i nordamerika som åker långt för att åka på östkusten. Dit åker man när man vill åka på nära håll med familjen eller över en weekend från storstäderna i öst. Du hittar ingen från västkusten som åker över till östkusten för att åka skidor.

Mest kända stället på östkusten är väl Killington i Vermont ca 5 timmar med bil från NYC.

Tex
 
Hur är det i Hunter Mountains?
Jag har varit där en dag för några år sen då jag bodde i New York. Det var i januari och det var sjuukt kallt. Det var helt folktomt eftersom de flesta hade förstånd att hålla sig inne.. Vi åkte bara i pisterna, de var helt ok. Hunter är för NYC vad Kungsberget är för Stockholm: man tar en dagstur dit på helgen för att dämpa åksuget lite - men det är absolut ingen "ort" man åker till och stannar nån längre tid. Dock är Hunter klart större än Kungsberget (fast jag skulle tro att K-berget har bättre park).

Helt ok för en dagstur när man inte har tid och råd att åka till den "riktiga" åkningen, alltså.
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Topp