Hur lång är säsongen i Val Thorens?

Tessssi

Ny medlem
Hur lång är säsongen i Val Thorens?
Funderar på att ta en sista minuten till Val Thorens den 19 april. Har läst att säsongen där slutar nån gång i maj, men det har ju inte varit överdrivet mycket snö i vinter. Är det värt att åka dit så pass sent i år? Nån som vet hur snön brukar vara i slutet av april?
 
Hur lång är säsongen i Val Thorens?
Enligt snow-forecast verkar de ha gått om snö, 180/220 cm, dessutom verkar det vara ett stort dump på gång, detta talar väl för en lång säsong.

Men vitsen med sista minuten är ju att det är just sista minuten, avvakta och kolla rapporter när det närmar sig. Är det dåligt i Val T kan du ju alltid boka in dig någon annanstans
 
Hur lång är säsongen i Val Thorens?
Jupp, nu dumpar det.. har nog kommit en halvmeter har nere i byn snart, det borjade nan gang i natt.. men precis som slugggo sa, det kan forsvinna, sa avvakta du lite.
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp