Fel med "bra" skidor till nybörjare?

Ross55

Medlem
Fel med "bra" skidor till nybörjare?
Jag skall ordna skidor till nybörjare, både barn och vuxna. Låna ut de vi har hemma och köpa några begagnade.
De vi har är pistskidor som antingen är urvuxna eller ersatta med bättre till de som kan åka bra.
Är det ok eller fel att ge "bra" skidor till nybörjarna?
 
Fel med "bra" skidor till nybörjare?
Det beror på vad du menar med "bra". Skidor som är avsedda för bättre eller tyngre åkare kan t.ex. vara alldeles för styva för nybörjare. Och nyare skidor blir allt mer "lättåkta" oavsett kompetensnivå.
Men äldre begagnade nybörjarskidor (max 10-12 år gamla) eller enklare "medelåkar-skidor" kan vara helt ok för nybörjare även om de t ex ser ganska slitna ut. Viktigt är att bindningarna fungerar som de ska - lämna in för koll om du är osäker.
Sedan tycker jag det är viktigt att en nybörjare/ungdom som utvecklas snart (typ efter de första 1- 2 skidveckorna) får chansen att åka på litet bättre skidor som uppmuntrar och belönar god teknik.
Och glöm inte pjäxorna - viktigare än skidorna.
Vi får se vad andra tycker!
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp