Jr. Twintips

MASKmamma

Ny medlem
Jr. Twintips
Hej på Er!
Jag behöver vägledning... Skall skaffa twintips till en snart 10 åring (ca 140, 34 kilo) som skall börja i en freerider group. Prisvärt är nyckel ordet. Han har en lille bror som kan ärva för hoppnings vis. TACK!
 
Jr. Twintips
Jag tycker att du ska köpa begagnat, eftersom de växer kommer ni bara att ha nytta av skidorna sammanlagt under två säsonger. :/

Jag köpte visserligen nya twintips (på rea) till min 11-åring den här säsongen. Men det var ett impulsinköp :P och egentligen inte ekonomiskt motiverat. :cool: Dottern får sedan ärva.

Om du köper nytt, tänk på att bindningar kan monteras på två olika sätt på twintips. Mittmontering för parkåkning (rotation mm) och bakmontering för bättre allroundegenskaper. Förslagsvis bakmonteras bindningarna, så får de lättare att carva i pisten! :)

Lycka till!
 
Tillbaka
Topp