Hej !
För 4 år sedan hade jag detta problem, detta påverkade ju givetvis kontrollen i luften och höjden/längden. Jag skall nu berätta hur jag gjorde för att få mer stabilitet i luften när man går i från Grön/Blåa hopp till Röd/Svart.
Kroppen:
Jag tricksade med olika positioner i kicken (Uthoppet), jag testade att ligga mer framåt/bakåt/sidan. Med andra ord så testade jag det mesta, men jag fick aldrig denna riktiga känslan av att stå helt centrerat utan att bli puschad från kant till kant på brädan. Jag började bli riktigt pissed-off på detta scenariot så jag bestämde att ta detta ärende till de åkarna som kastade rodeo 7 i ett 16 meters-hopp.
Det var väldigt skönt att få höra lite tips och de sa att jag kunde justera saker utifrån den materiella synpunkten också.
Detta hjälpte verkligen och nu har även jag börjat slänga rodeos. (Detta är ju inte givetvis för de ändringar som jag gjorde, men jag hade inte kommit så långt i min tricklåda som nu.)
Bindningarna:
Du kan leka mycket med olika stancer, den mest kända är ju helt klart "Ducky-Stance". Det innebär att du justerar bindningarna så att båda fötterna riktas utåt, därefter får man känna vad som är lagom.
Du kan självklart leka med andra positioner såsom, främre foten pekar utåt nosen (Vad som är lagom är svårt och säga, men ungefär 15 grader.) Sedan kan du välja att ha den bakre bindningen lite åt vänster sisådär 4 grader.
Det kan nämligen vara väldigt bra att stegvis testa tills du fått stancen som känns bekväm och behaglig. Att det kan kännas ovant i början hör till ..
Sidled är också viktigt att justera, jag som åker bara i park står helt centerat. Det är ganska självklart eftersom min bräda är en Twin-tip som är lika konkav på båda sidor. För er som inte satsar helhjärtat på Parken, rekomenderar jag att ha bakre foten närme tailen än vad främre foten är nosen. Det kan vara svårt som inte van parkåkare åka med tyngdpuknten helt centrerat, eftersom att det påverkar åkningen i övrigt.
Jag köpte mig ett par nya bindningar vid det här laget i hopp om det skulle kännas bekvämare och sitta mer stabilt. Det var ett par Cap-Strap bindningar, de "kapslar" in den främre delen av foten. Alltså så skjuter den in hela foten in i bindningen och trycker ner booten. Det här är ju givetvis en smaksak vad man gillar men jag fick ett avsevärt bättre hälgrepp som gjorde att jag kunde korrigera brädan i med mer tillit. Toe-Strap fyller i princip samma funktion ("Kapslar" inte in främre fot-partiet).
Nu när vi har uppnåt den omptimala stancen så gäller det att lita på sin bräda, och våga stå rakt men med låg tyngd punkt.
När du kör mot kicken så fäst blicken mot upphoppet, kryp ihop lite och tänk på hur din hållning känns. Det många gör fel är att man gärna lutar sig för mycket åt sin tåkant och håller ut ena armen för att kunna få stabilitet, detta utmynnar i för mycket vikt på tåkanten och när man lämnar kicken så står man inte jämnt utan med kroppen lutad. Då är det mycket svårare att poppa upp sig själv eftersom man står i farmors-ställning. Istället så åker vi lite ihop-kurade, med lite lätt böjda ben. Nu ska vi snart lämna mark och vi utvecklar kroppen som en fjäder precis innan du lyfter, för allt ska stämma ska du i detta läge befinna dig med kroppen i en någolunda rak position. Därmed menar jag benen ska vara ganska raka och ryggen lite lätt ihop kurad, MEN tänk på att det ska vara lite mycket fördelat på båda sidorna. Nu så gör du en "Catch-up", det innebär att du kurar ihop dig i luften efter den explosiva poppen du precis har gjort, ett tips är att ta en indy som gör att du inte vispar runt som jetmotor.
Nu är det bara öva och ni kommer att känna när ni göra rätt !
Hoppas ni fick lite hjälp av mina erfarenheter..
Mvh Jake !