Libtechbräda som är mer stabil än skatebanana

Hallvar

Ny medlem
Libtechbräda som är mer stabil än skatebanana
Tjena!
Letar efter en bräda med fullrocker som pallar en landning lite bättre än bananen. Tips?
 
Libtechbräda som är mer stabil än skatebanana
Rocker som utgår från brädans mitt och inte har nån cambervariant utanför insertsen. Köpte en Smokin Superpark som är mkt sämre än bananen i pow :/
 
Libtechbräda som är mer stabil än skatebanana

@Hallvar.

Gör som Hasse, köp en Smokin Big Wig, http://smokinsnowboards.com/boards/bigwig :D
DTX ger grymt flyt i puder men den är fortfarande stabil att köra park med.

Om du vill ha en annan Lib är väl Banana Magic, http://www.lib-tech.com/snowboards/banana-magic/ det naturliga valet men den är ju riktigt dyr. Vill du ändå ha Mervin så skulle nog en Gnu Dirty Pillow, http://www.gnu.com/snowboards/dirty-pillow/ vara ett riktigt bra alternativ.

Personligen skulle jag kolla in Unity Reverse om jag var i din situation, http://www.unitysnowboards.com/site/boards/board/13_14_reverse/
En grym bräda på alla sätt och vis med rocker ut i nos och tail.
 
Senast ändrad:
Libtechbräda som är mer stabil än skatebanana
Nej, så enkelt är det inte. Det är rätt stora skillnader. Jag kan faktiskt inte komma på några modeller som skulle vara samma men med olika topsheet.
 
Tillbaka
Topp