Midja, radie mm

nasseliten

Ny medlem
Midja, radie mm
Jag har fått allting om bakfoten, eller så har jag helt enkelt aldrig fattat det från början.
Vill någon förklara för mig hur hela radie-grejen med lagg funkar...

Vad är en bred midja, smal midja, fet midja?
Hur hänger midjan ihop med radien?
vad är en stor/liten radie?

tacksam för svar...
//nasseliten
 
Midja, radie mm
Är väl inte bergsäker på allt det här, men jag gör ett försök och så får vi se om någon rättar mig :P

Radien som anges för skidor är svängradien. Vet inte riktigt hur den räknas ut och jag tror dessutom att olika tillverkare gör lite olika. Kort radie innebär kvicksvängande skidor, lång radie motsattsen. Jmfr slalomskidor med radie runt 10m och offpistfetingar med 45m radie. Radien är en effekt av skidans skärning dvs. måtten i nosen, midjan och i bakänden. Bred nos och bakände tillsammans med en smal midja ger en kort radie. En skärning där nosen, midjan och bakländen har förhållandevis lika mått ger en lång radie. En fet/bred midja var väl tidigare allt över 75mm men allteftersom skidorna generellt blivit allt bredare hela vägen kanske skidor över 85 idag kan sägas ha en fet midja.
 
Midja, radie mm
k-w gör en ganska bra redogörelse, är dock lika "säker" som k-w på detta så därför gör jag inte mer än att hålla med och säga att det är något år det hållet.


puss
 
Midja, radie mm
Det har ju disskuterats åtskilliga gånger förut, bland annat i denna tråd http://www.freeride.nu/forum/thread.php?t=18443 och då publicerade HitMe sin kalkulator för skärning på skidor vid givna mått för längd, bredder osv http://members.fortunecity.com/hhitme/skiradius.html lite kul att leka med och ser man på formeln så förstår man ju hur koplicerad vetenskap skärningen på skidorna verkligen är.

(avsäger mig allt ansvar om hurvida kalkulatorn verkligen fungerar, den är trots allt från 2001)
 
Midja, radie mm
Jodå, kalkylatorn fungerar (dvs den räknar ut det den säger sig räkna ut - radien på den entydigt bestämda cirkel som de tre punkterna bredaste punkten fram, midjan och bredaste punkten bak definierar).

k-w är annars inne på någorluna rätt spå, men den radie man pratar om är inte svängradien utan radien på den cirkelkurva som skidans skärning beskriver. I själva verket är dock denna kurva inte alltid en bit av en cirkel och då kan mna egentligen inte prata om radie, men tillverkarna approximerar lite.

Det man kan säga om denna kurva relaterat till själva svängradien är att de är rätt olika saker. Om man lägger en skida på kan och låter den göra et rent skär (i en cirkelbåge) så blir svängradien i praktiken mindre än sidoskärningsradien. Deta beror på att skdan böjs då den läggs på kant, bland annat.

Annars är det korrekt att en skida med mindre radie svänger snävare och att mna skapare en mindre sidoskärningsradie genom att ha stor breddskillnad mellan skidans midja och dess fram och bakdel. Relationen mellan fram och bak är också viktig (de flesta skidor är mer eeller mindre bredare fram än bak), men påverkar andra saker än just radien. Ofta säger man att en skidan men lite sidoskärningsradie har "mycket skärning"

När man pratar om en skidan bredd är det i allmänhet midjebreddan man pratar om. Skido finns fmed midjemått från ca 60mm till 125mm eller till och med mer. För 10 år sedan fanns mycket få skidor över 65mm midja och de som fanns (Völkl Explosiv t ex, med ca 80mm midja) betraktades som rena puderlagg, endast för rika helikopterturister i Canada. På dessa monterades bindningarna på ena kanten för at de annars ansågs omöjliga att få upp på kant. Sedan började det komma en del mer friåkningsinriktade skidor, typ Salomon X-Scream, som var "jättebreda" och hade en midja på närmare 70 mm. Samtidigt började det dyka upp offpistlagg med midja över 80 mm och också ganska mycket skärning. Dessa betraktades då verkligen som jättebreda och ingen kunde tänka sig att de skulle funka i pist. Än idag lever denna inställning kvar hos vissa.

Om vi går till nutid så är det endast tävlingsskidor, slalom och storslalom och vissa extrema pistcarvingskidor som fortfarande ligger under eller runt 65mm midja. Skidor med 80-90mm midja betraktas inte längre som offpistlagg utan som allroundbetonade "all mountain"-skidor och kan, beroende på kontruktion, funka grymt bra även i hård pist (förutsatt att åkaren har en hyfsad teknik). De mer offpistbettonade laggen ligger numer i allmänhet på över 95mm midja och kanske kan man säga att det är dessa skidor som för närvarande kallas _breda_. Många, men inte alla, mer offpistbetonade lagg har betydligt mindre skärning än den stora klassen av allroundskidorn med 80-90mm midja. EN klass av skidor som t ex blivit betydligt bredare än skidorn för parkåkning, jinbbing, halfpipe etc. Även dessa skidor, som alltid är så kallade twintips, ligger ofta runt 80mm.

Skidor under 80mm kan man nog kalla för smala i dagens läge. De är till för antingen de som uteslutande gillar pistcarvin på hyfsat hård snö och/eller kör blandad piståkning men inte har den teknik som behövs för att effektivt kunna kanta en bredare skida.

Så definitionerna av "brett" och annat flyttas kraftigt över tiden. Antagligen når vi rätt snart en punkt då allt inte bara blir bredare år från år utan att marknaden mognar lite Än är vi inte riktigt där, men nästan, tror jag.

HWC HitMe

Mannen, Myten, Materialförvaltaren.
 
Midja, radie mm
HitMe säger: (Völkl Explosiv t ex, med ca 80mm midja) betraktades som rena puderlagg, endast för rika helikopterturister i Canada. På dessa monterades bindningarna på ena kanten för at de annars ansågs omöjliga att få upp på kant.

hur menar du då? i så fall blir det väl alltid en skida i varje sväng som är ännu svårare att få upp på kant efter som hävarmen måste bli längre. avståndet mellan bindning och kant i sidled.
eller har jag fattat fel?
 
Midja, radie mm
HitMe: Jag borde ha tänkt lite längre där. Självklart är radien och svängningsradien helt olika saker, även om radien påverkar den senare. Är ju ganska spännande att det rent teoretiskt går att få en svängradie på kanske 10m med en skida som har 40m radie. Men då måste det kantas. Väldigt mycket. Och med tryck. Mycket tryck.

Förövrigt är det här om att skidorna blir bredare än ren myt. Sanningen är den motsatta - de blir smalare. Har sett bildbevis från början av 1900-talet. En slags skidor som användes vid vargjakt vintertid mm, mest i Ångermaland tror jag. De hade midja på säkert över 16 cm och ägaren bedyrade att de var det absolut bästa i djup pudersnö oh nedförsbacke, så Line Prophet med sina 13cm är rena portsmiskarlaggen i jämförelse.
 
Midja, radie mm
ericq:

Jo, det var inte min logik dom använde när dom monterade bindningarna "off-center". Tanken var dock att man lätt skulle kunna kanta ytterskidan och få bra tryck på den kanten. Innerskidan fick man väl lyfta och bara låta släpa lite. Är det väl rejält mjukt spelade det nog mindre roll.

Nu vet vi ju dock att det är enkelt för en kompetent åkare att få upp skidor med 105mm midja (t ex) på kant även i hård pist, men tekniken (och mentaliteten) hav utvecklats sedan det begav sig.
 
Tillbaka
Topp