Mina skidor går för fort..?

Mina skidor går för fort..?

@Ake_Astrom
Okej, hajjar vokabulären. Tack :-)

Högavlastning låter lite oldschool i mina ögon men är väl en del i verktygslådan även i modern skidåkning. Som t ex i driftingen som schweizaren visar och/eller när skidan radie är för stor för den sväng som ska göras så kan man ju dra till med blandad carving och sladd.

För egen använder jag mig inte av högavlastning för att hjälpa till med sväng. Försöker snarare undvika det. Jag vinklar skidorna helt enkelt. Men det är mer mentalt hur jag åker för att lita på att skidorna gör jobbet. Och så åker jag också på ett par slalomcarver som svänger glatt.

Lågavlastning blir det ju när skidorna ska under kroppen i snabba svängväxlingar och då gör jag det för att undvika att överkroppen rör sig upp och ned. Kör jag längre svängar reser jag mig kanske något för att undvika mjölksyra men inte för hjälpa svängen.

Mer hur jag tänker.

Nu ska jag dock sticka ut hakan lite. Strax börjar storslalomen i VM i Vail. Ted Ligerty som tidigare låg före de andra mycket tack vare de vinklar han kommer ner i har inte samma övertag längre. Som jag förstått är det för att han reser sig för mycket mellan svängarna. Det gör t ex inte Hirscher som ligger djupare i växlingsfasen och kommer snabbare från kant till kant. Det ger honom en fördel om portarna står tätare. Ted hinner inte riktigt med då men är som vanligt snabb om portarna står glesare. Så min förutsägelse är att tätt stakat -> Hirscher, glesare stakat -> Ligerty. Men min favoritåkare är Neureuther. Och Anna Fenningers bland tjejerna. Hennes åk igår var en fröjd (bortsett från den där enstaka plogsvängen).
 
Mina skidor går för fort..?
skidsvenne sa:
Så jag funderar kraftigt på att köpa mig ett par kortare typ 165 med mindre radie för att kunna utnyttja carvingskidan mer men att inte få samma hastighet. Idéer på det? Och hur har det gått för dig..
Då kan man ju byta lite beroende på backar? De kanske kan va en bra grej?
Hej skidsvenne,
Såg inte att du tagit upp en gammalt tråd så mitt första svar var kanske mer till Kjus. Även om jag är något förvirrad hoppas jag det inte skapat för mycket förvirring för dig.

Angående din fundering på ett par slalomcarver på 165 med liten radie skulle jag säga att det är bra idé. Det är favoritskidan för mig. Jag har skrivit lite mer utförligt varför i den här tråden: https://www.freeride.se/forum/thread.php?t=96425&p=2#r1055601

Gå på en slalomcarver avancerad nog att inte vika sig men inte så hård som en racecarver. Jag skulle själv vilja testa ett par Head WC Rebels i.SL men är annars väldigt nöjd med mina gamla Fischer. Observera att Head WC Rebels i.SL RD är en styvare brorsa, för styv för min smak. En mjukare skida är mer mångsidig och därför roligare allround-skida. Den fungerar även när underlaget är lösare och du kan få skarpa svängar även i lägre fart. Om du testar vet du om skillnaden är tillräcklig mot dina Titan.

Carving är mycket mentalt. Du vinklar och måste våga lita på att skidorna svänger åt dig. (Även Världscupåkare brottas med det - men på sin nivå.) Med en svängglad skida kan du lättare jobba med tekniken och klara av saker som svårare med rakare skidor.

Här är några tips som hjälpt mig:
- Tryck framåt är nämnt. Testa "framåt med baken" även om benen är böjda. Med tryck på framdelen av skidorna initierar du sväng lättare. Testa att köra med överdrivet tryck framåt och vinkla skidorna. Inte slutmålet men en nyckel på vägen.
- Motrotera höften, med andra ord, höft mot sväng. Det skapar tryck på framdelen av skidan och initierar också sväng. Kolla in den här länken:
med flera tips.
- Den motsatta skolan är medrotation/boxad/"stacked",
. Pröva det också.
- Stå inte för brett, då kan du inte luta och få tillräckligt vinkel på skidorna. Ihop med skidorna och hitta dynamisk balans. Skidorna går isär när du lutar men då mer i vertikalled längs med benen.
- "Fall framåt och vinkla" när det är brant. Är det brant behöver du inte samma fart eftersom gravitationen hjälper till. När du kommer förbi den mentala spärren är det mycket enklare än vad man kan tro, bara du får till vinklarna.
- Smidighet i höft hjälper till. Se Hirscher, Neureuther och Ligerty m fl.
- Testa hela tiden. Gör både "fel" och "rätt". Du verkar ha en bra inställning.
- Jobba med en nyckel i taget. En dag sätter kropp och knopp delarna åt dig och du bara vinklar när du ska svänga.

Ha kul!
 
Senast ändrad:
Mina skidor går för fort..?

@kottla

Bra film, den andra funkar länken funkar inte? Men första är ju grymt bra. Jag är helt inne på ditt spår med ett par kortare skidor att varva med. Har faktiskt just hämtat ett par 164 atomic redster sl som jag tror kan vara bra å köra på, utförsäljning. De skall vara lite mjukare och för medelgod åkare som jag förstår det. Och har kortare radie.

Så skall prova dem i veckan sen blir de köra av hela vecka 9.

Skall även gå igenom din lista, super.
Tack för tipsen.
 
Mina skidor går för fort..?

@skidsvenne
Länken fixad. Det var punkten i slutet av meningen som ställde till det och kom med i länken. (Ett mellanslag gjorde skillnaden.)

Grattis till dina Atomic! Vilken Redster är det, Doubledeck, Edge, ...?

Du får väldans gärna återkomma hur de är.
 
Mina skidor går för fort..?
@ kottla

Japp nu funkar länken, snyggt. Skall studeras noga.
Är ett par edge de skall vara mjukare och för medelåkare.
Återkommer med info om skidorna, kanske är lite mjuka i hög fart å fladdriga, men då har ja ju 177 titan att ta till. Nu skall karvas snö :)

Skall verkligen bli kul att köra på dessa och jobba mer med att få rätt teknik. Dvs carva mer och sladda mindre.
Då kan ja ju ta mina gamla dynamic 200
Det är verkligen två olika åkupplevelser, sladd mot carv.

Snart Hemsedal. Va najs de skall bli.....
 
Mina skidor går för fort..?

@skidsvenne
Verkar vara en toppenskida och väldigt bra komplement till dina Titan! Du kommer ha kul på dessa skidor även när underlaget är lite lösare och är det hårdare tror jag inte de kommer att vika sig i första taget. Men om det mot förmodan skulle bli så kan du ta ner farten och ta riktigt skarpa svängar i lägre fart eller ha dina Titan redo när det är mer folktomt i backen. Men jag tror snarare att risken är att dina Titan blir stående. Men jag är nyfiken på en rapport från Hemsedal.

Hittade en sida som tar upp en del av det som diskuterats i tråden: http://skicanadamag.com/snow-school/four-common-myths-skiing . De har bra andra artiklar också tycker jag. (Läs gärna inledningarna på slalomskidtesterna senaste åren.)

När det gäller fördelning av tryck brukar jag dra upp innerskidan när det är hårt tills ytterskidan greppar tillräckligt. Tvärtom och mer tryck på innerskidan när det är lösare för att fördela trycket när underlaget ger vika. (Då spelar du i det intervall som
@Ake_Astrom nämner.) Men fundera inte på det förrän du märker att G-krafterna gör att frågan blir aktuellt ;-)

Ha riktigt kul i Hemsedal! För mig blir det Åre 4 veckor i mars :-)
 
Senast ändrad:
Mina skidor går för fort..?
Intressant ... måste dock säga att jag är extremt tveksam till motvridning för att initiera svängen i branta pister... det fungerar för "funcarving" i flackare pister men för fartkontrollerande svängar i röd/svarta pister? Då lär man nog ha en bred, jämn och folktom pist framför sig, eller?

/MM
 
Mina skidor går för fort..?

@Mountain_Man
Jag håller delvis med. Motvrid för att initiera sväng kan man testa i något flackare backar när kroppen är mer upprätt och vinklarna inte är så stora. Det är vridmomentet av motrotationen plus lite vinkel på skidorna som skapar tryck på framdelen av skidorna som gör att skidorna börjar svänga. För mig har det varit en nyckel på vägen att lita på att det är skidorna som svänger och inte jag som ska vrida runt dem. Något att leka med. Det var ett effektivt sätt för mig att lära mig att carvingsvänga men jag använder mig inte av det idag som en nyckel mer än när jag leker på flacka transportsträckor. Däremot tror jag det la en bra grund.

Är vinklarna större så kan motrotation rent logiskt inte skapa tryck på framdelen framdelen av skidorna på grund av själva vridmomentet. Då pratar vi motvrid av andra orsaker. En av dessa är att få mer vinkel på skidorna i förhållande till tyngdpunkten. Jag återkommer gärna och utvecklar det mer men tillsvidare hänvisar jag till denna artikel: http://skicanadamag.com/snow-school/whats-wrong-rotation .

Vill jag carva i brant pist så tänker jag mest på att "vinkla skidorna och falla framåt". Intressant är dock att om jag håller mig i smalare åkkorridor med tätare svängar så pekar överkroppen neråt backen hela tiden medans skidorna zick-zackar fram och tillbaka. Så "motvridet" finns där men inte just som en nyckel för att initiera sväng genom motvridmoment utan få ner höften och skapa så mycket vinkel på skidorna som möjligt så snabbt som möjligt (och hålla överkroppen i rätt position).
 
Senast ändrad:
Mina skidor går för fort..?

@Kottla
Yes, motvridning i kortsväng och medvridning i större svängar får ses som grundregeln!

För övrigt har jag börjat tillämpa "drifting", fattar inte att jag aldrig snappat upp det tidigare ... Perfekt för att hålla nere hastigheten i brantare partier utan att för den skull gå på helsladd. Busenkelt att gå in i svängen relativt upprätt på sladd för att sedan vinkla skidorna och gå över på skär när hastighet och "riktning" är rätt. Känns verkligen som detta är helt rätt sätt att angripa problemet med fartkontroll i branta partier, speciellt om det är lite trångt.

Se
:-)

/MM
 
Mina skidor går för fort..?

@Mountain_Man
Bra film som tydligt visar fördelarna med drifting (skivoting, pivoting kört barn med många namn).
Det var den tekniken som gjorde Ted så överlägsen i början med det nya reglementet.
I dag så behärskar ju fler den tekniken med bravur.
 
Mina skidor går för fort..?
Rent allmänt tycker jag att problemet här med att "skidorna går för fort" etc är den säkerhetsmarginal som måste till när det är andra människor i backen. Köpte nyligen ett par sektskidor och det är inga problem att carva i hög hastighet när pisten är tom.
 
Mina skidor går för fort..?
kappakomplett sa:
Rent allmänt tycker jag att problemet här med att "skidorna går för fort" etc är den säkerhetsmarginal som måste till när det är andra människor i backen. Köpte nyligen ett par sektskidor och det är inga problem att carva i hög hastighet när pisten är tom.
Hendryx 917?

/MM
 
Mina skidor går för fort..?
Nej, det vågade jag mig inte på... det rör sig istället om den nya funken på 177/100, monterad på strecket men inte duck. Fantastisk i pist och helt okej utanför...
 
Mina skidor går för fort..?

@kottla ja ja hoppas skidan funkar men det är som vanligt, behärskar man tekniken till fullo kan man åka på allt.
så de funkar nog bra till mig. Nu är det bara att öva. 4 veckor i åre, låter grymt.... ha kul

@kappakomplett ja man måste ju åka med säkerhet, men carva i hög hastighet och svänga upp mot backen för att få ner hastigheten kräver ju en fotbollsplan i brädd om ,ha..ha.., man åker som jag. Nu blir det med teknikträning hoppas jag, med korta skidor och mindre radie, kan man ju heller inte åka så fort.

swissfilmen, shit påminner om zugspitse, helgen för två veckor sen, strålande sol å typ 5 minus...
var nog en av mina bästa skiddagar på länge.... vill tillbaka.... NU

karvon...
 
Mina skidor går för fort..?

Drifting för mig och Pivoting för tävlingsåkarna. Så här ser det ut med bra tryck på laggen! Observera att Jonna går över till rena skärande svängar när det blir lite flackare. :-)

/MM
 
Mina skidor går för fort..?

@Mountain_Man
Satt precis och funderade på om jag skulle länka det klippet :)
Tävlingsåkarna använder ju driften för att kunna ta en sväng tvärare än vad skidan egentligen tillåter.
Så de försöker "drifta" utan att tappa fart för att sedan sätta skäret när skidorna pekar "rätt"

Visst är det snyggt.
 
Mina skidor går för fort..?
Mountain_Man sa:
@Kottla
Yes, motvridning i kortsväng och medvridning i större svängar får ses som grundregeln!
/MM
Är det så? Jag tror jag bryter mot grundregeln för jag använder använder motvrid även i större svängar, dvs jag svänger på samma oavsett om det är kort eller långsväng :-/ :-)

Men jag ska undersöka det där lite mer när jag åker nästa gång framförallt när jag åker på bredare skidor med lite längre svängradie.
 
Mina skidor går för fort..?
Ake_Astrom sa:
@Mountain_Man
Bra film som tydligt visar fördelarna med drifting (skivoting, pivoting kört barn med många namn).
Det var den tekniken som gjorde Ted så överlägsen i början med det nya reglementet.
I dag så behärskar ju fler den tekniken med bravur.
Jag har uppfattningen att Ted framgångar med nya reglementet beror på att han carvade bättre än de andra. Han kom ner djupare, fick mer vinklar och bättre skärande sväng. Åtminstone är det vad han själv påstår i denna video:
. Och så är det väl fortfarande när han får till det. Nu i VM tyckte jag mig se att både Ted och Anna Ferninger vann sina segrar i storslalom just för att carvade bättre. Det är min uppfattning :-)
 
Mina skidor går för fort..?

@Mountain_Man och
@Ake_Astrom
Japp, drifting verkar vara en bra grej att ta till när det behövs. Framförallt verkar ni vara många som tycker att det är väldigt roligt och då är ni ju rätt ute. Synd om jag skulle missa det.

De är ju otroligt skickliga på det i Världscupen.
 
Mina skidor går för fort..?
kappakomplett sa:
Rent allmänt tycker jag att problemet här med att "skidorna går för fort" etc är den säkerhetsmarginal som måste till när det är andra människor i backen.
Slalomcarver är min lösning på det. Mycket g-kraft även i lägre farter och på mindre ytor. Inte en sladd i onödan :-)

kappakomplett sa:
Köpte nyligen ett par sektskidor och det är inga problem att carva i hög hastighet när pisten är tom.
Haha, undrade vad sektskidor var till MM svarade. Måste pröva såna någongång.
 
Mina skidor går för fort..?
Kottla sa:
kappakomplett sa:
Rent allmänt tycker jag att problemet här med att "skidorna går för fort" etc är den säkerhetsmarginal som måste till när det är andra människor i backen.
Kottla sa:
Slalomcarver är min lösning på det. Mycket g-kraft även i lägre farter och på mindre ytor. Inte en sladd i onödan :-)
Ja, men även med 12 m radie går det snart väldigt fort om du carvar utan sladd. På senare år har jag blivit lite nojig för farten eftersom jag har barn som åker och blir oroad och ibland irriterad på självutnämnda carvingspecialister som stryker tätt förbi. Konstigt det inte händer mer än det gör, men det händer förstås alldeles för mycket redan nu. En del av problemet är att det finns väldigt bra skidor nuförtiden.

kappakomplett sa:
Köpte nyligen ett par sektskidor och det är inga problem att carva i hög hastighet när pisten är tom.
Kottla sa:
Haha, undrade vad sektskidor var till MM svarade. Måste pröva såna någongång.
Ja för tusan!
 
Senast ändrad:
Mina skidor går för fort..?

@kappakomplett
Visst kan det gå fort även med skidor med radie 12 m men farten behöver inte vara hög för att det ska vara roligt. Och om man som jag inte vill kompromissa när det gäller carvingen så har man i alla fall större möjlighet att ligga mestadels på skär och ända ha bra säkerhetsmarginaler med en R12-skida i lägre fart. Små ytor räcker som sagt om svängarna är skarpa, så det är lätt att hålla sig undan på sin kant. Men ser jag barn så försöker jag själv och tycker att man ska hålla ytterligare marginaler.

Annars är det väl bra om så många som möjligt lär sig drifting som en del i verktygslådan att åka säkert :-)

Apropå att få ner farten genom att serpentinsvänga så kan jag inte nog rekommendera att också titta uppåt i backen.
 
Mina skidor går för fort..?
Mycket snö i Norge och mycket bra skidåkning.

Jo kortare skidor är helt att föredra för att få mer carvingkänsla tycker jag och de var riktigt bra.
Hastigheten hålls nere och de fungerar bra i blå backar och mycket bra i hårdare körning i röda backar.
I svart / opistat var de lätta att köra kort sladdsväng med. Funkar även bra i opistat.

De är även lättare att få tryck på och med detta lättare för mig att få sväng på än med 177. Även lätta
Att "drifta med" de var helt klart lite mjukare och ger en mycket behaglig åkning. Kunde faktiskt nu carva mycket längre sträckor innan broms och sladd fick tas till då mycket trafik i pist.

Körde även en lektion med en riktigt bra kille från canada. Vi jobbade med position, dvs stadig ställning och det ger rätt tryck samt att låta skidorna carva och inte försöka "hjälpa till". I övrigt tyckte han de så bra ut och vi körde rätt hårt i rött både med att svänga upp i pisten J, samt ett flertal S för att få flyt. Och kunde även analysera spåren.

De som behövs mest är mycket åkning samt lårträning för att palla.

Som sagt bra val för typ 98% av alla som vill lära sig carva och inte åka rakt ner som typ 95%

Såg även några riktigt dumma grejor och ibland undrar man. och även många i gips mm.

Så god tur som man säger :)
 
Mina skidor går för fort..?

@skidsvenne
Kul att du börjar få ordning på åkningen ... var i Norge har du varit? Du frågade tidigare om någon har flera olika pistskidor, jomenvisst! :-) Jag har tre par som jag växlar mellan beroende på underlag, form och humör.

Fischer WC FIS SL 165 cm
Racestock med 12 meter (?) skärningsradie och rejäla plattor. Vansinningt roliga i jämn pist, mjuk eller hård. Går naturligtvis grymt i kortsväng och stora vinklar men håller spåret förvånansvärt bra även i större svängar även om det görs med ett visst "motstånd". Förvånansvärt allround med en mindre aggresiv slipning, men man måste köra aktivt. Förmiddagsskida för pigga ben.

Völkl The Code 185 cm
Racecarver med 76 mm midja och skärningsradie omkring 20 meter. Grym crusingskida i jämn pist. Exakt och kvick som gör sig bäst i hög fart och stora svängar, men går att pressa till kortsväng (dock inte med samma naturliga fallenhet som ett par SL). Gör sig bäst med en aktiv åkare men går helt OK även utan "tryck". Håller hela dagen, även i uppkörd pist men mår bäst av lite hårdare underlag.

Völkl RTM 84 181 cm
Frontside carver med 84 mm midja, fullrockad och en skärningsradie på 18-19 meter (någonstans där, minns inte riktigt). Kvick i kortsväng, stabil i stora svängar, bra isgrepp och fungerar hela dagen, även när pisten är rejält uppkörd. Inte lika exakt och dämpad som ovanstående skidor men otroligt allround och lättkörd. Pistskidan som alltid fungerar oavsett underlag! Kör den aktivt eller passivt (men på kant), inga problem!

/MM
 
Senast ändrad:
Mina skidor går för fort..?

@Mountain_Man

I Hemsedal var där förra åtet med en sväng. Giller det skarpt trots alla danskar :-) jag tyckte den korta skidan även funkade bra i uppkörd pist men man får jobba mycket med knäna för att hålla koll på skidan.

ok kanske även skall kolla på ett par typ av typen Völkl RTM 84. Jag fattar inte grejen med fullrockad? vad menas med det? jag får kolla på nätet.
 
Tillbaka
Topp