Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Bra förslag och numera fixat. Dock inte när det gäller Scimitaren, eftersom det inte finns något skrivet om den än...MarkusO sa:@MnO: Du borde fylla på ursprungsinlägget med de nya recensionerna som poppat upp i tråden. Det inlägget blir ju ändå referensen som folk kollar av menar jag.
Scimitar kan ju också läggas in också osv.
Tyvärr inte. Den har jag inte ens sett i verkligheten, och Armada brukar vara dåligt representerade när det gäller testmöjligheter under säsongen dessutom.mcwede sa:Stark jobbat grabbar! Alltid läsvärt o intressant med olika personers åsikter på trevliga skidor.
Ni har inte fått möjlghet o testa Armada TST som jag verkligen e nyfiken/sugen på?
Utter testade dem. Har dessutom sålt många på jobbet och har bara fått bra respons. Skidorna har i huvudsak sålts som onequiver/toppturs skida.MnO sa:Tyvärr inte. Den har jag inte ens sett i verkligheten, och Armada brukar vara dåligt representerade när det gäller testmöjligheter under säsongen dessutom.mcwede sa:Stark jobbat grabbar! Alltid läsvärt o intressant med olika personers åsikter på trevliga skidor.
Ni har inte fått möjlghet o testa Armada TST som jag verkligen e nyfiken/sugen på?
MnO gömmer sig i Österrike, ska se om jag kan jaga igång liraren.... vänta lite...okkktopus sa:Skulle någon i testpanelen kunna skriva några rader ang scott dozer v.s mega dozer v.s hendryx purple haze,
Eftersom ni testade scott skidorna förra året, kanske ni har några intryck kvar i minnet,
Förutom dozer's mindre midja tycker jag dessa tre skidor verkar vara väldigt lika i egenskaper vad jag kan läsa mig till.
Jag kör nu på punisher 182 , som jag tycker är helt underbar i alla tänkbara fören i pisten , men söker något bredare skida för typ 80% lössnöåkning, vad kan tänkas skilja dessa tre skidor åt?
åker telemark
skulle bli väldigt tacksam för svar
Jodå, ryktet stämmer allt. Jag är i Österrike och spårar upp så mycket orört jag hinnerokkktopus sa:Skulle någon i testpanelen kunna skriva några rader ang scott dozer v.s mega dozer v.s hendryx purple haze,
Eftersom ni testade scott skidorna förra året, kanske ni har några intryck kvar i minnet,
Förutom dozer's mindre midja tycker jag dessa tre skidor verkar vara väldigt lika i egenskaper vad jag kan läsa mig till.
Jag kör nu på punisher 182 , som jag tycker är helt underbar i alla tänkbara fören i pisten , men söker något bredare skida för typ 80% lössnöåkning, vad kan tänkas skilja dessa tre skidor åt?
åker telemark
skulle bli väldigt tacksam för svar
Svaret på den frågan är fort och raktokkktopus sa:Nu lät det som att du pratade isigt underlag i pist eller hur?
Jag menar offpist , med fryst eller vindpackad skare med lössnö under , som man trycker igenom
Hm jag märkte inte av nån bristande skare i påskas i Åre. Men precis som PNyberg säger vill man ju ha en styv och rak pjäs på fötterna. Gärna lite bredd medokkktopus sa:Nu lät det som att du pratade isigt underlag i pist eller hur?
Jag menar offpist , med fryst eller vindpackad skare med lössnö under , som man trycker igenom
En så pass smal skida som Punisher, som både har en väldigt kort radie och som dessutom har sin kraftiga skärning utdragen hela vägen fram, blir aldrig enkel att ha att göra med i skräpsnö. Den blir spårig och svår helt enkelt.okkktopus sa:tväråvalvet,och ner mot stendalsliften sön&mån, var väl pindpackad skare i det fallet!
du hade väl tillräckligt breda skidor då , och jag inte på mina punisher
Men alltså, kort radie som scott ofta har, är det alltså en klar nackdel i besvärligt offpistföre
Stämmer såklart. Skärningens utformning har naturligtvis stor betydelse.arild_ak sa:Nja. Det avhenger mye av hvor den korte radien kommer fra. Ski med relativt rett bakski, men stor bue mot fremtuppen (og derfor liten radie - <20m) vil med rett flex og rocker/cambergeometri oppføre seg veldig fint i varierende- /dårlige forhold, mens en ski med stor bue mot baktuppen vil ha større problemer.
En rettere bakski vil ta det mer easy i dårlig og varierende føre, mens en godt buet bakski vil ha lyst til å initiere sving hele jævla tiden. Relativ pintailgeometri er en god ting.
Ville mest bara göra en poäng om att....vem fan prioriterar sånna egenskaper egentligen? :PMnO sa:En så pass smal skida som Punisher, som både har en väldigt kort radie och som dessutom har sin kraftiga skärning utdragen hela vägen fram, blir aldrig enkel att ha att göra med i skräpsnö. Den blir spårig och svår helt enkelt.okkktopus sa:tväråvalvet,och ner mot stendalsliften sön&mån, var väl pindpackad skare i det fallet!
du hade väl tillräckligt breda skidor då , och jag inte på mina punisher
Men alltså, kort radie som scott ofta har, är det alltså en klar nackdel i besvärligt offpistföre
Jag håller inte med PNyberg för en gångs skull. Åkaren har såklart väldigt stor betydelse, men jag tycker själv att valet av skidor gör enorm skillnad i dålig snö. Släpp ut den gode Per på ett par race-SL i skarsnö och se vad han säger sen![]()
Sämst går högt spannade, korta och hårda skidor som har kort radie. Ju smalare och kortare desto sämre. Tiprocker förenklar en del, men då är det bara i svänginitieringen och inte i hela svängen. Tailrocker ger lite mer mått av servokänsla och man slipper hooken i växlingen, plus gör det lite enklare att trycka ut tailen när man måste göra det. Lägre eller platt spann under foten är nästa steg för att förenkla hanteringen.
Allra bäst går mycket breda och inte alltför hårda skidor med full continuous rocker. Rev-Rev har jag inte testat, men en del säger att det blir ännu bättre med det, men då pratar vi ju skidor som inte alls går att köra i pisten. Ska det vara någon form av allroundmöjlighet i skidorna så är modeller som inte har alltför mycket skärning och samtidigt har cont-rocker bäst på att förvandla skitsnö till åkbart tycker jag. Testa tex Völkl Kuro, Shiro eller liknande. Med fullrocker är det bara att kanta och sen tar skidan hand om resten, i alla fall så länge man inte behöver ta ner farten, för då är allt svårt. Hybridspannade skidor må vara mer allround enligt vissa, men kommer inte riktigt upp till samma nivå av förlåtande egenskaper i skräpsnö tycker jag. Indragen skärning borde rent teoretiskt vara bra, men de skidor som jag har testat som har gått bäst i dålig snö har faktiskt inte haft någon early-taper alls, så praktiken möter inte teorin där för mig.
Det var ikke deg jeg ville korrigere, MnO! Jeg ga bare et tregt svar til mr okkktopus.MnO sa:Stämmer såklart. Skärningens utformning har naturligtvis stor betydelse.arild_ak sa:Nja. Det avhenger mye av hvor den korte radien kommer fra. Ski med relativt rett bakski, men stor bue mot fremtuppen (og derfor liten radie - <20m) vil med rett flex og rocker/cambergeometri oppføre seg veldig fint i varierende- /dårlige forhold, mens en ski med stor bue mot baktuppen vil ha større problemer.
En rettere bakski vil ta det mer easy i dårlig og varierende føre, mens en godt buet bakski vil ha lyst til å initiere sving hele jævla tiden. Relativ pintailgeometri er en god ting.
Vad betyder bue? Båge? Böj? Menar du formen på skärningen alltså?
Det stämmer helt korrekt. Vi testar Moment, Extrem, Icelantic, Cmd, Nocopy, Majesty och Soul den här helgen i Tandådalen. Plus enstaka par från Salomon, Nordica och Rossignol. Åre och Trysil kompletterar. Så det blir nog ett helt ok testunderlag även i år. Vi får väl se vart det landar.Mountain_Man sa:Snart är det dax igen, eller hur MnO & Co? Tillsvidare får vi hållatillgodo med världens bästa skidtest från förra säsongen!
/MM
PS! Det där med särskrivning är inget för mig ... DS
Check.blomman67 sa:Ska bli kul att läsa, hoppas ni testar Patronen en underbar skida : )
Man börjar ju kunna misstänka att det finns de som är på jakt efter att shoppa nya skidorMountain_Man sa:En teaser där de testade objekten listas vore HAJK! ;-)
/MM
Jatack.PhatFred sa:Påminner herrarna om ett "råd" som kom upp för ett par år sen: Gör gärna ett kort förstainlägg, som följer med till de följande sidorna och minskar scrollbehovet.
Hmm... vet inte om jag vill lägga den pressen på mig själv. Det är inte alltid som jag skriver om alla skidor vi har åkt på. Dels är det inte säkert att jag hinner (man skriver inte ett sånt här test på en kafferast precis, utan det är ett stort antal timmars jobb som görs på kvällstid och helger) och dels är det inte säkert att jag får tillräckligt med information från antingen ett eget test eller från de andra i gruppen för att få till något vettigt.Mountain_Man sa:En teaser där de testade objekten listas vore HAJK! ;-)
/MM
Det har vi kört på de senaste åren, även om förstainlägget kanske blev lite långt igen förra året... Men tack för påminnelsen.PhatFred sa:Påminner herrarna om ett "råd" som kom upp för ett par år sen: Gör gärna ett kort förstainlägg, som följer med till de följande sidorna och minskar scrollbehovet.
Kolla 2013 års skidtest.carl_couloir sa:har jag tappat det totalt eller har testet av DPS Wailer försvunnit mellan raderna?
/C
tack men för 112:an så refererar det ju till 2012 års test.....PNyberg sa:Kolla 2013 års skidtest.carl_couloir sa:har jag tappat det totalt eller har testet av DPS Wailer försvunnit mellan raderna?
/C