Bjo-rnR sa:
Filma med d90 är nog det sista man vill göra i backen då sensorn inte läser av lika snabbt som en riktig filmkamera och det resulterar i att hela bilden blir skev och ser ut som gelepudding.
Det beror på att alla CMOS sensorer läser från toppen till botten och den tiden hinner föremål flytta sig och därmed blir bilden skev. Detta gäller alla cmos sensorer men vissa är extremt mycket snabbare vilket resulterar i minimal skevning.
Men själv tycker jag på D90 för att den har grym sensor men AFmodulen är snäppet sämre än Canons.
Det där är ju resultat från att man har misshandlat kameran och varit ute efter att det ska bli fult och dåligt klart det blir fult och dåligt då? Glöm inte bort att sensorytan är betydligt större än hos "vanliga" digitala videokameror också vilket ger avsevärt bättre kvalite.
och ja D90n fungerar klockrent i skidbacken!
Fortfarande väldigt skakig och orolig bild. Man blir lite yr av det.
D90 har sämre skärpa än HV30 i filmläget.
Men mycket bättre djup för att sensorn är större och mycket finare färger för att varje pixel får mer ljus =D
Follow cam i större hopp skulle inte se så trevliga ut.
D90 är en riktigt bra kamera och filmfunktionen i DSLR är så ny att det inte går å undvika barnsjukdomar. Vi får se när nästa generations DSLR med film blir.
70-200/2.8 och APS-C/FF film