nothing but trouble vs. völkl dogen

atomic_tweak

Ny medlem
nothing but trouble vs. völkl dogen
hej
inför 05/06 har jag siktat in mig på dessa två skidor och nu undrar jag vilken av dom ni hade köpt om ni var i mina kläder. jag skulle även gärna ha en motivering till varför ni tycker som ni tycker i denna fråga.
jag är ca 1.75 lång och väger ca 70 kg och åker allt.
 
nothing but trouble vs. völkl dogen
Beror lite på faktiskt, dogen är ju antagligen en helt ok skida om du kör mest i park (har inte prövat den än) men den känns riktigt mjuk, speciellt i tailen ungefär som K2 fujative.

Men tycker nog att big troublen är bättre som allround skida trotts att den är lite smalare, men den är lite styvare och har en lite mer påkostad konstruktion (möjligen).
+ att du får en bättre binding imo (look px12)

Men å andra sidan om du bara väger 70 så kan ju dogen säkert funka bra den med.. tror mest att den är lite billigare för att dom tillverkar den i china och inte för att det är en sämre skida.. k2 som gör den också.

Personligen skulle jag ta troublen (eller nån bredare) om jag skulle ha EN skida och dogen som andra skida att röja lite med.
 
Tillbaka
Topp